Almanya’da Çalışan Mühendis İle Türkiyede Çalışan Mühendisin Maaş Karşılaştırılması

Bu yazımızda sizlere Almanya'da mühendislik hizmeti sunan bir mühendis ile Türkiye'de mühendislik hizmeti sunan kişinin maaş karşılaştırmasını sunacağız.

Bu yazımız aynı yetkinlik seviyesinde olan ve Almanya’da çalışan bir mühendis ile Türkiye’de çalışan bir mühendisin maaş yönünden karşılaştırılmasını sunacağız. Mühendislerin tüm teknik bilgi ve becerileri, eğitim seviyeleri denk olarak düşünülerek maaş karşılaştırması yapılmıştır.

Türkiye’de Çalışan Kamu Mühendislerinin Mart 2023 İtibariyle Maaşı Ne Kadardır?

Kamu’da görev yapan bir mühendis 2023 yılı Mart ayı itibarıyla 18.089,00 TL ücret almaktadır.  Bu ücrete ek olarak mühendis herhangi bir ödeme kalemi adı altında bir ücret almamaktadır. Kamuda çalışan mühendisin aylık net geliri budur. Mühendis ay boyu aldığı bu ücretle geçimini sağlamak zorundadır.

Almanya’da Çalışan Bir Mühendisin Mart 2023 İtibariyle Maaşı Ne Kadardır?

Almanya’da çalışan ve Türkiye’de çalışan mühendisle aynı teknik bilgiye ve eğitim seviyesine sahip bir mühendisin maaşı bir çok sitedeki kaynaktan araştırılmıştır. Aşağıda görüleceği üzere Türkiye’deki mühendisle aynı niteliklere sahip bir mühendis Almanya’da yıllık olarak €69,900,00 Para kazanmaktadır. Bu parayı aylık tutar olarak hesapladığımızda Almanya’da çalışan bir mühendisin aylık ortalama 116.500,00 TL maaş aldığı görülmektedir. 

Almanya’da Mühendislik Yapmakla Türkiyede Mühendislik Yapmak Arasındaki Maaş Farkı

Türkiye’de aynı işi yapan ve aynı niteklikteki bir mühendis aylık 18.089 TL ücret alırken Almanya da aynı işi yapan ve aynı niteliklere sahip bir mühendis aylık 116.500 TL maaş almaktadır.  Yani Almanya’da çalışan bir mühendis Türkiyede çalışan mühendisten tam 6,4 kat daha fazla maaş almaktadır.

Kamu Mühendislerinin Özlük Hakları Artırılmalıdır

Kamu mühendislerinin maaş ve özlük hakları her geçen gün zayıflamış ve nihayetinde mühendis maaşları maalesef yoksulluk sınırının çok altına kadar gerilemiştir. Kamu mühendislerinin maaş ve özlük haklarının acilen iyileştirilmesi gerekmektedir. Kamu mühendisleri gelinen noktada maalesef dengi mesleklerin maaş ve özlük hakkı olarak gerisinde kalmıştır. Kamu mühendislerinin maaşları yurtdışında çalışan meslektaşlarının ise ancak 6’da biri seviyesindedir. Kamu mühendisleri Sayın Devlet büyüklerinden özlük haklarının iyileştirilmesini talep etmektedir.

Alman Mühendisin Yıllık Maaşını Gösterir 20.03.2023 Tarihli Site Görseli Aşağıdadır

almanya mühendis maaşları

Görüldüğü üzere Almanya’da çalışan mühendis yıllık 69.900 Euro ücret almaktadır. Temel ödemesi 64.900 euro ve ek ödemesi de 5000 eurodur.

Alper KODAZ

Bu sitenin yasal sahibi kendisi de bir kamu mühendisi olan Yüksek Elektrik Elektronik Mühendisi Alper KODAZ'dır. Sitemizin tek amacı kamuda görev yapan mühendis, mimar ve şehir plancısı meslektaşlarımızın maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesini sağlamaktadır. Sitemiz anayasada yer alan "Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir." hükmü kapsamında yayın yapmaktadır.
Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Yorum yazan
Yorum yazan
5 ay önce

Almanyada egitim alan bir mühendis ile türkiyede egitim alan mühendisin arasinda daglar kadar fark oldugunu ve ayni olmadigini peki neden demiyorsunuz?
Türkiyede hemen hemen herkes üniversite mezunu yani söyle diyebiliriz puaniniz iyi üniye yetmese bile bir sekilde bir yere girip ise yaramayan bir diploma alabilirsiniz. Almanyada ise durum bambaska. Siz bunu bir türkiyede lisansini bitirmis ve yüksek lisans icin almanyaya gidenlere sorun. Almanyada her geri zekaliya diploma verilmiyor. O diplomayi alabilmek icin kan agliyorsunuz ve coguda birakiyor ve tamamlayamiyor.

Bu gercekleride lütfen yazin. Almanyada mühendis olmak demek almanyanin orta sinifinin baya üzerinde olmak demektir. Herkes olamaz orada mühendis. Bu arada tecrübeli mühendisler büyük sirketlerde 70.000€ dan cok daha fazla kazaniyor. Bu rakam sadece bir ortalamadir.

Bilgi bulucu
Bilgi bulucu
1 yıl önce

Aynı site türkiyede mühendis maaşı için 29.000₺ diyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu