Memursen Kamu Mühendislerine Zam Talebini (17.205 TL) Toplu Görüşme Metnine Ekledi!

Kamu Mühendislerinin sesi nihayet yetkili sendikaca duyuldu ve yetkili sendikaca kamu mühendislerinin maaş ve özlük haklarına yönelik ilk defa somut adım atıldı. İlgi teklif ile kamu mühendislerinin maaşlarında hissedilir bir zam yapılacak. İlgi metin kamu mühendislerinin taleplerini karşılamasa da başlangıç için pozitif karşılıyoruz.

Kamuda görev yapan memurların maaş ve özlük haklarını devlet yetkilileri ile görüşme konusunda yetkili sendika Memursen’dir. İlgi sendika 2024-2025 dönemi toplu sözleşme görüşmeleri için bir metin yayımladı ve devlet yetkililerine taleplerini bu metinle iletti. Yıllardır kamu mühendislerine yönelik hiç bir çalışma yapmayan ve kamu mühendislerini görmezden gelen sendika bu toplu görüşme döneminde adeta kamu mühendislerini gündemine aldı ve kamu mühendislerinin maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesi için kolları sıvadı. Bu yazımızda Memursen’nin hazırladığı toplu görüşme teklif metninde yer alan ve kamu mühendislerini ilgilendiren hususları detaylı olarak inceleyip toplu sözleşme görüşmeleri neticesinde kamu mühendislerinin maaş ve özlük haklarına nasıl bir düzenleme yapılacağını analiz edeceğiz.

Kamu Mühendislerine Teknik Sorumluluk Tazminatı Ödemesi Geliyor!

Memursen “kamuda görev yapan ve teknik sorumlulukları bulunan müdürlere 30.000, müdür yardımcılarına 27.000, mühendis, mimar ve şehir plancılara ise 25.000 rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı tutarında teknik sorumluluk ödemesi yapılmasını” teklif etmiştir.

Hazine ve Maliye Bakanlığının genelgesşne göre; 1 Temmuz 2023 tarihi itibariyle belirlenecek aylık katsayı 0,509796, memuriyet taban aylığı katsayısı 7,979285, iş güçlüğü, iş riski, temininde güçlük ve mali sorumluluk zamlarının aylık tutarlara çevrilmesinde kullanılacak yan ödeme katsayısı 0,161673’dir.

Bu veriler ışığında eğer Memursen’in toplu görüşme teklif metninde yer alan talepleri devlet yetkililerinden onay alırsa kamuda görev yapan kamu mühendislerine 12.744,90 tl, kamuda görev yapan teknik kökenli müdür yardımcılarına 13.764,49 TL, kamuda görev yapan teknik kökenli müdürlere ise 15.293,88 TL tutarında teknik sorumluluk ilave ödemesi yapılacaktır. Kamu mühendisleri bu teklif devlet yetkililerince kabul görürse hissedilir oranda bir ilave zam alacaktır. Bu zam kamu mühendisleri için kesinlikle yeterli değildir ve kamu mühendisinin beklentisini karşılamamaktadır fakat kabul etmek de gerekir ki bu tekli başlangıç için kamu mühendisini az da olsa rahatlatacak bir tekliftir. Bu teklif için YETMEZ AMA EVET diyoruz ve bu teklifin devlet büyüklerince kabul edilmesini bekliyoruz. Memursenin konuya ilişkin hazırladığı teklif metni aşağıdadır.

kamu mühendisleri toplu görüşme zammıKamu Mühendislerinin Özel Hizmet Tazminat Oranlarının Artırılması Teklif Metninde Yer Aldı

Kamuda görev yapan mühendis, mimar ve şehir plancıların özel hizmet tazminat oranı hali hazırda % 160 oranında ödenmektedir. Memursenin toplu görüşme teklif metninde bu oranın % 160’tan % 260’a çıkarılması öngörülmektedir. Eğer bu oran gerçekleşir ise bu durumda kamuda görev yapan mühendis, mimar ve şehir plancıların maaşlarında yaklaşık 4.461,00 TL artış olacağı tarafımızca değerlendirilmektedir.

Memursenin toplu görüşme metninde bu hususa istinadan yayımladığı metin aşağıda bilgilerinize sunulmuştur. kamu mühendisi memursen

Kamuda Görev Yapan Personellere Mesleki Mesuliyet Sigortası Yapılması Teklif Ediliyor

Kamuda görev yapan kamu görevlilerine yetki ve sorumluluklarına göre mesleki mesuliyet sigortası yapılması, bu sigorta ücretinin yarısının kurum tarafından diğer yarısının ise kişi tarafından ödenmesi talep edilmektedir. Kamu mühendislerinin mesleki meslek hayatında yaşadığı sigorta sorunu da bu teklik kabul edilir ise son bulacaktır.

sigorta

Memursen’in Kamu Mühendislerine Yönelik Teklifi Kamu Mühendislerine Ne Kazandırıyor?

Öncelikle şunu açıkça belirtmek gerekir ki Memursen’in kamu mühendislerini gündemine alması ve kamu mühendislerinin sorunlarını toplu görüşme teklif metnine eklemesi kamu mühendisleri adına çok ama çok pozitif bir durum. Kamu mühendisleri mesleğe özel bir iyileştirme almaya çok yaklaştı. Kamu mühendislerinin yoğun çalışmaları sonunda bu başarıya ulaşıldı.

Memursenin teklifine baktığımızda; kamuda görev yapan mühendislerin maaşına 17.205,21 TL ilave ödeme yapılmasının teklif edildiği, mesleki sigorta düzenlemesinin hayata geçirileceği görülmektedir. Kamuda görev yapan mühendislerin maaşının hali hazırda 30.000,00 TL olduğu düşünüldüğünde bu düzenleme ile birlikte kamu mühendislerinin maaşlarının 47.205 tel seviyesine, kamuda görev yapan teknik kökenli idaricilerin maaşlarının ise 50 bin seviyesinin üzerine çıkacağı öngörülmektedir. Bu teklif ile mühendislerin rahat bir nefes alacağını düşünüyoruz ve bu teklifi pozitif karşılıyoruz.

Memursen’e Kamu Mühendislerinin maaş ve özlük hakları konusunda yaptığı çalışma için ayrıca teşekkür ediyoruz. Bu teklifi YETMEZ AMA EVET olarak karşılıyoruz ve kamu mühendislerinin maaş ve özlük hakları konusunda yapılan bu çalışmayı BAŞLANGIÇ olarak olumlu karşıladığımızı dile getiriyoruz.

Site yönetimi olarak KAMU MÜHENDİSİ lehine çalışma yapan herkesi ve her oluşumu DESTEKLEYECEĞİZ. Tüm sendika ve sivil toplum örgütlerini KAMU MÜHENDİSLERİNİN MAĞDURİYETİNİN GİDERİLMESİ için çalışma ve açıklama yapmaya davet ediyoruz.

Alper KODAZ

Bu sitenin yasal sahibi kendisi de bir kamu mühendisi olan Yüksek Elektrik Elektronik Mühendisi Alper KODAZ'dır. Sitemizin tek amacı kamuda görev yapan mühendis, mimar ve şehir plancısı meslektaşlarımızın maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesini sağlamaktadır. Sitemiz anayasada yer alan "Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir." hükmü kapsamında yayın yapmaktadır.
Subscribe
Bildir
guest

7 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kamu Mühendisi
Kamu Mühendisi
6 ay önce

Yeniden Refah Partisi Fatih ERBAKAN +10.000 ile +18.000 içeren (dereceye göre) Mühendislik Meslek Kanunu adı altında kanun teklifi verdi. Kaynak : https://www.tbmm.gov.tr/Yasama/KanunTeklifi/33877a07-5854-42ee-aac4-018b242dcd7b

Kamu Mühendisi
Kamu Mühendisi
6 ay önce

Mühendislik Meslek Kanunu şeklinde kanun teklifi verildi. +18.000 civarı ek zam var.
https://www.tbmm.gov.tr/Yasama/KanunTeklifi/33877a07-5854-42ee-aac4-018b242dcd7b

Cem
Cem
6 ay önce

Yok daha neler ne yapıyorsunuz ki? Çalışan Mühendisler için birşey demiyorum ama genel olarak bütün mühendisler yatıyor. Hele hele bayan mühendisler bol bol yatıyor ve bol bol çocuk yapıyor. Heleki bu bayanların altın günü, kahve vs. toplantıları bol bol kahkahalarla geçmektedir ve genel olarak hiçbirşey yapmamaktadırlar. Uzman doktor kadar almak ne demek aldığınız maaş yeter artar bile. Beğenmiyorsan istifa et özelde çalış veya kendine özel yer aç yada yurt dışına çık. Yeter artık maaş yetmiyor demenize..

Mehmet Enis Kılıç
Mehmet Enis Kılıç
5 ay önce
Reply to  Cem

Bir uzman doktor itü mezunu bir yüksek Mühendisten daha değerli değildir.ikiside mesleklerinde uzmandır.Türkiyede sanayi ve teknoloji,bayındırlık alanında ne yapıldı ve yapılıyorsa Mühendislerin ve teknik adamların bilgi ve alın teri sayesindedir.Modern hayat Mühendis olmadan olmaz,doktorda Mühendislerin ürettiği modern tıp cihazları olmasa bugün bir hiçtirler.

KADIN MÜHENDİS
KADIN MÜHENDİS
4 ay önce
Reply to  Cem

Beyfendi dünya olarak kadınlarla uğraşmaktan bir bıkmadınız bol bol çocuk doğuruyorlar ne demek? kadınlar yaradılış gereği çocuğu doğuran kişi olması mı suçu tam olarak sizin çocuklarınızı canlarından kanlarından vererek hayat veriyor olmaları mı anlayamadım o zaman çocukları bol bol siz doğurun da biz kariyer yapıp size üstünlük taslayalım!! kim hangi iş verildiyse onu yapar amir de bunu kontrol eder kadını erkeği yoktur bunun kaldı ki torpilli erkek mühendislerin kayırıldığı, yönetici pozisyonlara hep erkek personelin getirildiği bir düzende siz yaradılışımız için kadın mühendisleri aşağılayacı şekilde konuşamazsınız bu bir, ikincisi çay kahve kahkaha altın günü ARABA ALIM SATIMI, BORSA gibi işlerle erkekler daha çok ilgilenip haftasonu gelip mesai parası almaktadır herkes dönsün önce bi kendi vicdanına baksın cinsiyetinden önce sizin gibi insanlarla aynı toplumda yaşamaktan utanıyorum.

ali ihsan
ali ihsan
9 ay önce

399 khk ya göre görev yapan mühendisler unutulmuş…Çünkü bize verilen tazminat kadroları teknik hizmetler bölümünde değil…

Orhan
Orhan
9 ay önce

THS de yer alan Ekonomistler zaten mağdur ediliyordu. Bu tekliflerle beraber daha da mağdur edilmeye devam edilecek. Maaş farkı uçurumu daha da artacak kabul görürse.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu