Bakan Vedat Işıkhan Memura Zam Teklifini Açıklarken Mühendisi Ağzına Bile Almadı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan memur ve memur emeklisine zam teklifini yetkili sendika olan Memursen'e bildirdi. Sayın bakan memur ve memur emeklilerine ilişkin zam konularına değinirken maalesef alt hizmet kollarına istinaden bir değerlendirme dahi yapmadı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve yetkili sendika olan Memur-Sen arasında 2024-2025 yılı toplu görüşmeleri devam ediyor. Memur-Sen yetkilierince yapılan açıklamada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkililerinin toplu görüşme zammına ve ve alt hizmet kollarına ilişkin değerlendirmelere görüş bildirmediği belirtiliyor.

Memur-Sen Toplu Sözleşmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul yaptığı açıklamada; “Bu toplu sözleşmede farklı bir uygulamayla karşılaştık. 2 – 5 Ağustos arası ön müzakere ile 967 teklif tasnif edildi. Takvime göre 9 – 12 Ağustos arasında hizmet kollarının müzakeresinin yapılması gerekiyordu. Müzakere ne demek? Karşılıklı pazarlık ve istişare demek. Pazarlık demek teklifinize karşı bir teklif verilmesi, tartışarak arayı bulmak demek. Biz önceki dönemdeki 6 Toplu Sözleşmede istisnasız bunu böyle yaptık ve masanın teamülü bu oldu. Dolayısıyla müzakere aşamasında yapılması gereken bellidir. Bizim teklifimize karşı Kamu İşvereninin teklifle gelmesi ve bunun üzerinden değerlendirilip tartışılmasıdır. Ancak ne yazık ki şu ana kadar yapılan emek tarafının mücadelesi, işveren tarafının ise sadece kendi ifadeleriyle değerlendirmesidir.

Her dönem farklı Bakanların ve farklı İşveren Heyetlerinin ‘yoğurdu farklı yeme’ usulüyle karşı karşıya kalıyoruz. Bu sene diğer dönemlerden farklı olarak kamu işveren tarafı maddeler üzerinde müzakere yapmayı değil gerekçeleriyle birlikte teklifleri dinleyerek Hizmet Kolu müzakerelerine ayrılan süreyi doldurmayı seçti. Şu anki durumu özetlemek gerekirse; önce maddeleri tasnif ettik, müzakere aşamasına gelince ise tek taraflı mücadele verdik sanki. Kamu işvereni ne hayır ne de evet diyor. Siz tüm gerekçeleri ile sunumunuzu yaptın biz daha sonra teklifle geleceğiz diyor. Bu yeni uygulamaya yönelik çekincelerimizi ifade ettik. Sendikalarımız da yeni yönteme tepkili” ifadelerini kullandı.

Mühendisler Toplu Sözleşmede Mesleğe Özel Kazanım Elde Elde Edebilecek mi?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki; Kamu işveren heyeti 2024 yılı ilk 6 ay için yüzde 14, ikinci altı ay için yüzde 9, 2025 yılı ilk 6 ay için yüzde 6, ikinci altı ay için yüzde 5 zam öngörüyor.

Bu zam teklifi Memursen’in teklifi olan % 110 zammın çok ama çok altında bir zam oranı. Buradan anlaşılıyorki Kamu İşveren Heyeti memurların sorunlarına kulak vermeyecek ve memurlar istediği zammı alamayacak.

Memur-Sen Toplu Sözleşmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul “Kamu İşveren Heyeti; alt hizmet kollarına ilişkin olarak sadece durumu dinliyor. Karşı teklif, kabul ya da red bildirmedi” diyor. Buradan anlaşıldığı üzere muhtemeldir ki kamu işveren heyeti alt hizmet kollarına ilişkin somut bir iyileştirme de yapmayacak.

Eğer ki Kamu İşveren Heyeti tutumunu değiştirmez ise ve alt hizmet kollarına ilişkin sorunları gündemine alıp sorunları çözücü adımlar atmazsa ve bu alt hizmet gruplarının taleplerinin hiçbirini geçerli kabul etmezse bu durumda maalesef mühendisler mesleğe özel bir kuruşluk dahi iyileştirme alamakayacak.

Mühendisler Kamu İşveren Heyeti’nin tutumunu değiştirmesini ve yetkili sendika olan Memur-Sen’in Mühendislere yönelik olarak talep ettiği hususları acilen gündemine almalı ve Mühendislere özel iyileştirme yapılmalıdır. Kamu Mühendisleri toplu görüşme masasından kazanım elde ederek kalkmak istemektedir. Kamu mühendisleri süreci ENDİŞE İLE takip etmektedir.

Kamu İşveren Heyetine Kamu Mühendislerinin Açık Mektubu

Kamu mühendisleri yıllardır mağdur edilmiştir. Gelinen noktada yetkili sendika Kamu Mühendislerininin sorunlarını çözmek için bir adım atmış olup Kamu İşveren Heyetine sorunları bir nebze olsun çözebilme fırsatı sunmuştur. Kamu mühendislerinin sesine kulak vermenizi ve kamu mühendislerin kanayan yarasını tedavi etmenizi bekliyoruz. Kamu Mühendisleri yıllardır kan kaybediyor. Kmau mühendisleri kan ağlıyor. Kamu mühendisleri artık GEÇİNEMİYOR. Sesimizi duymanızı ve mesleğe özel iyileştirme taleplerimizi hayata geçirmenizi bekliyoruz.

KAMU MÜHENDİSLERİNİN ADALET TALEBİNE SESSİZ KALMAYIN!

Alper KODAZ

Bu sitenin yasal sahibi kendisi de bir kamu mühendisi olan Yüksek Elektrik Elektronik Mühendisi Alper KODAZ'dır. Sitemizin tek amacı kamuda görev yapan mühendis, mimar ve şehir plancısı meslektaşlarımızın maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesini sağlamaktadır. Sitemiz anayasada yer alan "Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir." hükmü kapsamında yayın yapmaktadır.
Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
mscengineereee
mscengineereee
9 ay önce

Toplu sözleşme metnine sözde olarak ekleyip bu hakları savunmak için hiç mücadele etmeyen sendikalara inat kendi sendikamızı ivedi kurmalıyız

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu