Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na Açık Çağrımızdır!

Kamu Mühendisleri 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri neticesinde henüz bir kazanım elde edememiş olup sendikalar maalesef Kamu Mühendislerini görüşmelerde kaderine terketmiştir. Kamu Görevlileri Hakem Kurulundan kamu mühendisinin sesini duymasını bekliyoruz.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun Değerli Üyeleri;

Öncelikle şunu belirtmek istiyoruz ki sizin Kamu Mühendislerinin maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik olarak alacağınız karar “Berlin’de Hakimler Var” sözünün yeni bir sınaması olacaktır. Kurulunuzun alacağı karar yıllardır ötelenen, görmezden gelinen, maaş, özlük hakları ve itibarı ayaklar altına alınan kamu mühendislerinin adalete ulaşıp ulaşamayacağını belirleyecektir. Şöyle ki;

Kamu Mühendisleri Bu Ülkenin Pelerinsiz Kahramanlarıdır

Kamu Mühendisleri; üniversiteye girme sınavlarında dereceler yaparak zekasını ispat eden, zorlu üniversite eğitimini başarıyla tamamlayan, üniversite eğitimi sonrasında devletimize hizmet etmek için yüksek puanlarla kamuya atanan, çeşitli kurum ve kuruluşlarda ülkemizin gelişmesi ve kalkınması için kendini mesleğine adamış  mühendis, mimar, şehir plancısı ve bu mesleklerin emeklilerinden oluşmaktadır. Bizler; Bilişimden Enerjiye, Savunmadan Ulaşıma, Sağlıktan Gıdaya, Tarımdan Ormana, Turizmden Çevreye, Sanayiden Madene, Üst yapıdan Alt yapıya, Ziraattan Adalete, Eğitimden Güvenliğe kadar her alanda kritik görevler icra ediyoruz. Üstlendiğimiz görevlerin teknik, mali ve hukuki sorumluluğunu da her daim omuzlarımızda taşıyoruz.

Kamu mühendisleri olarak ülkemizin ve milletimizin bekası için gece gündüz gündüz demeden en zorlu şartlarda dahi en ön safta çalışmalarımızı yürütmekteyiz.

Kamu Mühendisleri Emri Altında Çalışan İşçiden Daha Az Gelir Etmektedir

Tüm bu risk ve sorumluluklar karşısında maalesef hak ettiğimiz geliri elde edemiyoruz. Mühendislik mesleğine denk kabul edilen mesleklerin gelirlerinin yarısı kadar dahi gelire sahip değiliz. Hatta durum o kadar vahim ki kamuda çalışan mühendis emir verip iş yaptırdığı kamu işçilerinden daha az gelir elde edebilmektedir. Kamuda çalışan mühendis yoksulluk sınırının altında bir gelirle yaşam mücadelesi vermektedir. Bu kabul edilebilir ve sürdürülebilir bir durum değildir.

Sendikalar Kamu Mühendislerini Toplu Sözleşme Görüşme Masasında Unuttu!

7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri Kamu Mühendisleri açısından tam bir hayal kırıklığı olarak neticelenmiştir.  İlgili sendikalarca toplu sözleşme metinlerine Kamu Mühendisleri ile ilgili eklenen talepler Kamu Mühendisinin mağduriyetinin kanıtıdır. Yetkili sendikaca hazırlanan toplu sözleşme metninde kamu mühendislerinin maaş ve özlük haklarına yönelik olarak bir çok madde bulunmasına rağmen o masada kamu mühendisleri unutuldu! Kamu mühendislerinin mağduriyetine yetkili sendika ses çıkarmadı! Yetkili sendika “kamu mühendislerine yıllardır adaletsizlik yapılıyor. Buna bu görüşmelerde göz yummayacağız” demedi ya da  diyemedi. 

Toplu görüşme masasında Kamu Mühendislerinin cenazesi kaldırılırken yetkili sendika da maalesef kamu mühendislerinin helvasını kavurdu. Yetkili sendika kamu mühendislerinin haklarını savunmak yerine kamu mühendislerinin tabutuna bir çivi de kendisi çaktı!

Kamu Görevlileri Hakem Kurulundan Adalet İstiyoruz!

Hakem heyetinden kamu mühendislerinin yıllardır uğradığı adaletsizliğe bir son vermesini bekliyoruz. Unutmayınız ki ADALET MÜLKÜN TEMELİDİR. Kamu mühendisleri gözlerini size çevirdi ve sizin alacağınız kararı sabır ve merakla bekliyor. Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun kamu mühendislerinin maaş ve özlük haklarına yönelik olarak alacağı karar “ANKARA DA HAKİMLER VAR” mı dedirtecek yoksa “ADALET BİR KADIN İSMİDİR. BAŞKA DA BİR ANLAMI YOKTUR” mu dedirtecek. 

Hakem Heyeti eğer kamu mühendislerinin uğradığı haksızlığa ses çıkarmayacaksa biliniz ki kamu mühendisleri için artık çok geç olacaktır. Biliniz ki bundan sonra adaleti bir başkası başka bir zamanda tesis etse bile kamu mühendisleri için geç gelen adalet adalet olmayacak. Adaletsizliğe ses çıkarmayan herkes de bu adaletsizliğin bir parçası olarak anılacaktır.

Kamu mühendislerin yıllar içerisinde yok olan itibarını geri kazanabilmesi, kamu mühendislerinin çalışma şevkinin geri gelmesi, adaletin yeniden tecil edebilmesi ve mühendislerin meslek itibarına yakışır bir yaşam sürebilmesi için kamu mühendislerinin sesini duymanızı ve kamu mühendislerinin sorununu da birinci elden çözmenizi bekliyoruz.

Saygılarımızla Arz Ederiz.

Alper KODAZ

Bu sitenin yasal sahibi kendisi de bir kamu mühendisi olan Yüksek Elektrik Elektronik Mühendisi Alper KODAZ'dır. Sitemizin tek amacı kamuda görev yapan mühendis, mimar ve şehir plancısı meslektaşlarımızın maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesini sağlamaktadır. Sitemiz anayasada yer alan "Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir." hükmü kapsamında yayın yapmaktadır.
Subscribe
Bildir
guest

6 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Fukara Mühendis
Fukara Mühendis
7 ay önce

Tüm bu çabalar, Twitter etkinlikleri, basın açıklamaları 950 TL içinmiş. Güle güle harcayalım…

Fukara Mühendis
Fukara Mühendis
7 ay önce

Geç kaldınız, reddettiler!

Fukara Mühendis
Fukara Mühendis
7 ay önce
Reply to  Alper KODAZ

Heyetin olaya sıcak bakmadığı maalesef anlaşılmış.

Erhan
Erhan
7 ay önce

nerden anlaşılmış?

Erhan
Erhan
7 ay önce
Reply to  Alper KODAZ

öyle açıklamalar yapıyor ki bu yetkili ama etkisiz sendika acaba sunu mu demek ıstedı bunu mu demek ıstedı dıye dusunup duruyoruz sürekli

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu