Kamu Mühendisinin Geliri Asgari Ücret Karşısında da Eridi!

Kamuda görev yapan mühendis, mimar ve şehir plancı meslektaşlarımızın maaşı giderek kötüleşiyor. Asgari ücrete yapılan zamla birlikte kamu mühendisi maaşı ile asgari ücret arasındaki fark da kapandı. Kamu mühendisleri böyle giderse çok yakında asgari ücretle çalışmaya başlayacak gibi görünüyor.

Türk Dil Kurumu sözlüğünde “mühendis” kelimesi “İnsanların her türlü ihtiyacını karşılamaya dayalı yol, köprü, bina gibi bayındırlık; tarım, beslenme gibi gıda; fizik, kimya, biyoloji, elektrik, elektronik gibi fen; uçak, otomobil, motor, iş makineleri gibi teknik ve sosyal alanlarda uzmanlaşmış, belli bir eğitim görmüş kimse” olarak tanımlanıyor. Kamu mühendisi ise tüm bu işleri ve hatta çok daha fazlasını kamu adına yapan kişiler için kullanılıyor. Peki tüm bu özelliklere, tüm bu niteliklere sahip olan bu kamu mühendisleri hak ettiğini alabiliyor, alın terinin karşılığı olan ücrete ulaşabiliyor mu?

Bu yazımızda kamu mühendislerinin maaşlarının yıllar içersinde nasıl eriyip yok olduğunu bir tablo ile anlatmaya çalışacağız. Aşağıdaki tabloyu detaylıca incelediğimizde aslında kamu mühendislerinin gelirlerinin zaman içerisinde nasıl eriyip yok olduğu, kamu mühendislerinin nasıl orta gelir grubundan, açlık sınırının altına düştüğünü anlayabilirsiniz. Gelin aşağıdaki tabloya birlikte bakalım;

kamu mühendisi tablosu

Kamu Mühendisi Gelirinin Asgari Ücretle Karşılaştırılması

Asgari ücretle kamu mühendisi maaşı karşılaştırıldığında; 2016 yılında kamu mühendisi maaşının asgari ücrete oranının 3,03 olduğu, 2023 yılı haziran ayında ise bu oranın 1,58’e düştüğü görülmektedir. Asgari ücretin hızla kamu mühendisi maaşına yaklaştığı görülmektedir.

Kamu Mühendisi Gelirinin Kamu İşçisi Geliri İle Karşılaştırılması

2016 yılında Kamu işçisi gelirinin kamu mühendisi gelirine oranının 0,98 olduğu, haziran 2023 tarihinde ise bu oranın 2,11 olduğu görülmektedir. Kamu mühendisleri kamu işçisinin yarısı kadar gelir elde edememektedir. Kamu mühendisleri; emri altında çalışan işçilerin yarısı kadar dahi ücret alamamaktadır.

Kamu Mühendisi Gelirinin Hakim – Savcı Geliri İle Karşılaştırılması

2016 Yılında hakim savcı gelirinin kamu mühendisi gelirine oranının 1,21 olduğu, haziran 2023 tarihindeki hakim savcı gelirinin kamu mühendisi gelirine oranının ise 2,72 olduğu görülmektedir.

Kamu Mühendisi Gelirinin Doktor Geliri İle Karşılaştırılması

2016 Yılında kamuda görev yapan bir uzman doktorun gelirinin kamu mühendisi gelirine oranının 1,14 olduğu, haziran 2023 tarihinde ise bu oranın 3,54 olduğu görülmektedir.

Kamu Mühendisinin Sesini Kim Duyacak?

2016 Yılına kadar hakim, savcı, uzman doktorla eşit gelir düzeyine sahip olan kamu mühendisleri, haziran 2023 tarihi itibariyle maalesef ilgi mesleklerin gelir düzeyinin üçte biri seviyesinde gelir elde edebilir hale gelmiştir. Kamu mühendisleri zamanında işçilerden daha yüksek gelirle kamuda çalışıryorken, 2023 yılı haziran ayı itibariyle bir kamu işçisi bir kamu mühendisinin iki katından fazla gelirle çalışmaktadır. Asgari ücret kamu mühendisi gelirine yaklaşmış ve kamu mühendisleri neredeyse asgari ücretle çalışır hale gelmiştir.

Sayın devlet büyüklerimizden ricamız bu adaletsizliğin giderilmesidir. Kamu mühendisleri hakları olanı istemektedir. Kamu mühendisleri açlıkla, yoksullukla mücadele etmektedir. Kamu mühendisinin sesini kim duyacak? Kamu mühendisinin derdini, sorununu kim çözecek?

KAMU MÜHENDİSLERİ UZMAN DOKTOR, HAKİM, SAVCI KADAR GELİR TALEP ETMEKTEDİR.

HAKKIMIZ OLAN BUDUR.

Alper KODAZ

Bu sitenin yasal sahibi kendisi de bir kamu mühendisi olan Yüksek Elektrik Elektronik Mühendisi Alper KODAZ'dır. Sitemizin tek amacı kamuda görev yapan mühendis, mimar ve şehir plancısı meslektaşlarımızın maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesini sağlamaktadır. Sitemiz anayasada yer alan "Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir." hükmü kapsamında yayın yapmaktadır.
Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
sürekli işçi
4 ay önce

kusura bakmayın ama çok ciddi bir provakasyon yapmışsınız. Türkiyede işçi maaşları asla mühendis maaşlarını geçmedi.Türkiyedeki işçilerin %99 u 22.000TL maaş alıyorken 38.000 yazarak neyi amaçlıyorsunuz? Türkiyede 27.000TL altında mühendis maaşı yokken 18.000TL yazmak nasıl bir aymazlıktır? bu düpedüz yalan yanlış bilgi vermektir. bknz. DEZENFORMASYON YASASI

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu