Kamu Mühendisleri Ankara Ulus Meydanında Mühendislik Yeminlerini Tekrarladı

Kamu Mühendisleri ülkenin dört bir köşesinden gelerek Ankara Ulus meydanında buluştu ve kamu mühendisleri buluşmalarında mühendislik yeminlerini tekrar okudu!

Kamu Mühendisleri maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesini talep etmek üzere ankara ulus meydanında bir araya geldi. Ülkenin dört bir köşesinden maruz kaldıkları adaletsizliği haykırmak için Ankara Ulus meydanına gelen kamu mühendisleri; maaş ve özlük haklarının dengi mesleklerin çok gerisinde kaldığını, kamu mühendislerinin kamu işçilerinden çok daha düşük ücretlerle çalıştığını, kamu mühendislerinin maaş ve özlük haklarının mühendislerin aldığı sorumlulukla paralellik göstermediğini dile getirdi. Meydanda devlet büyüklerine seslenen kamu mühendisleri “kamu mühendislerinin maaş ve özlük haklarının ivedi olarak iyileştirilmesi gerektiğini”yüksek sesle dile getirdi. Kamu mühendislerin maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesi için Ankara’da yaptığı basın açıklamasına 81 ilden binlerce kamu mühendisi katıldı.

Ankara Ulus meydanında kamu mühendislerin maaş ve özlük haklarının acilen dengi meslekler seviyesine getirilmesini talep eden kamu mühendisleri basın açıklaması yapmadan önce Mühendislik Yemini ettiler. Mühendislik yemini ve kamu mühendislerinin Ankara Ulus meydanında yaptığı Mühendislik Yemini eylemi aşağıda bilgilerinize sunulmuştur

Yemin Öncesi Ne Konuşuldu?

Sevgili meslektaşlarımız hepiniz buraya uzun yollardan hak arayışımız için geldiniz, hepiniz hoş geldiniz.

Bugün uzun zamandır göz ardı edilen, unutulan mesleğimizi tekrardan ayağa kaldırmak için buradayız. Peki bunca zamandır göz ardı edilen biz mühendisler hangi görevleri ihtiva etmekteyiz ? Enerjiden Sağlığa, ulaşımdan gıdaya, tarımdan Sanayiye bir çok alanda 50’den fazla farklı kurumlarda kritik noktalarda görev yapmaktayız. Hepimiz mesleğimizin bize yüklemiş olduğu sorumluluğun farkında olmalıyız.

Ey teknokratlar! Atalarımızdan devraldığımız mühendislik geleneğini tekrar ayağa kaldırmaya var mısınız?

Öyleyse mühendislik disiplinini ve mühendislik etiğini göz önünde bulundurarak hepimiz vatanımıza ve milletimize milli değerlerden vazgeçmeden en iyi işleri ihtiva etmeye yine devam edeceğiz.

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur!

Sevgili meslektaşlarımız, hepimizin fakültelerden mezun olurken ettiğimiz yemini aynı heyecanla aynı enerjiyle tekrardan etmeye hazır mısınız?

O zaman buyrun. Herkes baretini sağ eline alıp bu şekilde kaldırarak yeminimizi tekrarlayabiliriz.

Mühendislik Yemini

Bana verilen mühendislik unvanına daima layık olmaya, onun bana sağladığı yetki ve yüklediği sorumluluğu bilerek, hangi şartlar altında olursa olsun onları ancak iyiye kullanmaya, yurduma ve insanlığa yararlı olmaya, kendimi ve mesleğimi maddi ve manevi alanlarda yükseltmeye çalışacağıma namusum üzerine yemin ederim.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu