Kamu Mühendisleri Ankara’da Özlük Haklarını İyileştirmek İçin Buluşuyor!

Kamu Mühendisleri maaş ve özlük haklarındaki kayıpların telafi edilmesi, kamu mühendislerinin kaybolan itibarının iade edilmesi için Ankara'da buluşuyor!

Değerli Meslektaşlarımız;

Kamuda çalışan mühendis, mimar, şehir plancıların maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesi için Kamu Mühendisleri Platformu olarak çalışmalarımız uzunca bir süredir gece gündüz demeden devam ediyor. Platform adına görev yapan gönüllü arkadaşlarımız kamu mühendislerinin özlük haklarının iyileştirilmesi için her türlü mücadeleyi hiç bir menfaat beklentisi olmadan sizler adına veriyor ve kamu mühendislerinin sesinin her türlü platformda duyurulmasını sağlıyor. Fakat zaman zaman sizlerin de aktif katılımla Kamu Mühendisleri Platformuna destek vermeniz gerekiyor. Sizlerden aşağıdaki etkinliğe maksimum seviyede katılım sağlamanızı bekliyoruz.

Kamu Mühendisleri Platformu Ankara’da Kamu Mühendislerinin maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesi için bir basın açıklaması yapmaya karar vermiştir. 15 Nisan Cumartesi günü saat 13.30’da Ankara’daki Ulus Meydanı’nda toplanacak olan kamu mühendis, mimar ve şehir plancıları, basın açıklaması yaparak taleplerini bu defa meydanlarda yüksek sesle dile getirecektir.

Sık Sorulan Sorular ve Cevaplarını Aşağıda Bulabilirsiniz

1) Kamu Mühendisleri Platformu bu basın açıklaması için herhangi bir yerden izin aldı mı? Etkinliğe katılırsam hukuki sorun yaşar mıyım?

Cevap: Kamu Mühendisleri Platformu henüz dernek, vakıf ya da sendika gibi bir oluşum olmadığı için basın açıklaması için herhangi bir yerden izin almamıştır. Ancak Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu Kamu Mühendisleri Platformuna destek olmak için ilgi makamlardan basın açıklaması için izin almıştır. Sendika bu izni Kamu Mühendisleri Platformu adına almış olup, sendikanın ilgi basın açıklaması alanında sadece 2 adet flaması yer alacaktır. Bunun haricinde ilgi sendikaya ait hiç bir bilgi basın açıklaması alanında yer almayacaktır. Sendika izni almış ve geriye çekilmiş durumdadır. Etkinlik tamamen Kamu Mühendisleri Platformu uhdesinde gerçekleştirilecektir. Kamu Mühendisleri Platformu olarak Valilikçe izin verilen ve tamamen yasal olan bu basın açıklamasına katılım sağlayacağız. Basın açıklamasına katılmanın herhangi bir hukuki sakıncası kesinlikle bulunmamaktadır.

2) Memurların Basın Açıklaması Yapması Suç Değil mi?

Memurların basına açıklamada bulunamayacağı ve demeç veremeyeceği konusunda maalesef yanlış bir kanı mevcut. Kamu Mühendislerinin maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesi noktasında basın açıklamasında bulunmasında herhangi bir sakınca yoktur. Basın açıklaması yapmamızın suç olmadığı konusunda tereddüt yaşıyorsanız lütfen şu makalemizi okuyunuz. Makeleyi okumak için buraya tıklayınız

3) Basın Açıklamasının İçeriğinde Neler Olacak?

Kamu mühendis, mimar ve şehir plancıları olarak basın açıklamasında şu talepleri dile getireceğiz. Amacımız maaş ve özlük haklarımızın gerçekten hak ettiğimiz seviyeye çıkarılması.

1- Kamuda çalışan tüm mühendisler için “Teknik Sorumluluk Tazminatı” adı altında diğer meslek gruplarına yapıldığı gibi yeni bir ödeme kaleminin oluşturulması;

2- Kamu Mühendisi gelirinin; yakın zamana kadar benzer gelire sahip olan ve kamuda mühendise denk kabul edilen mesleklerin gelir seviyesine çıkarılması,

3- “Mühendislik Meslek Kanunu” çıkartılarak mesleki gelişimin teşvik edilmesi, bilgi ve tecrübenin ödüllendirilmesi,

4- Tüm kazanımların emekliliğe de yansıtılması ve emekli mühendisler içinde ilave emeklilik ödeneği gibi bir düzenlemenin yapılması gerekmektedir.

Kamu Mühendisleri Basın Açıklamasına Gelmeyecek Misin?

Değerli mesai arkadaşlarımız. Basın açıklamasına ben gitmesem de olur, zaten birileri katılacak, aman ben gitsem ne olur, gitmesem ne olur diye düşünüyor olabilirsin. Bir kazanım elde etme ihtimalimiz yok diye düşünüyor olabilirsin. Fakat herkes bu düşünce ile hareket ederse kamu mühendisleri kazanım elde etmeyi bırakın zaman içerisinde elindeki şartları da yitirecektir. İlk defa Kamu Mühendisleri bu kadar organize şekilde hareket ediyor, ilk defa sesimizi bir çok platformda duyurduk. Şimdi sesimizi sokakta, meydanlarda duyurma zamanı geldi. Kamu Mühendisleri maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesi için meydanlara akacak. Hepimiz birimiz için, birimiz hepimiz için sesimizi yükseltecek ve hakkımız olanı isteyeceğiz. Kamuda çalışan bir çok meslek grubu bağıra çağıra özlük haklarını iyileştirdi. Sıra Kamu mühendislerinde.

Ya birlik olup hakkımız olanı alacağız, ya da elimizdekileri de kaybedeceğiz. Yıllar boyunca pişmanlık yaşamamak için sizden rica ediyoruz. Lütfen bu etkinliğimize çok önemli bir mazeretiniz yoksa katılım sağlayın. Gelin hep birlikte Kamu Mühendislerinin gücünü gösterelim!

Basın Açıklamamızla İlgili Yerel ve Ulusal Basında Çıkan Bazı Haberler Aşağıdadır

Milli Gazetenin Kamu Mühendislerinin Basın Açıklaması Konulu Haberini Okumak İçin Buraya Tıklayınız 

Cumhuriyet Gazetesinin Kamu Mühendislerinin Basın Açıklaması Konulu Haberini Okumak İçin Buraya Tıklayınız

Odatv4 İsimli Haber Sitesinin Kamu Mühendislerinin Basın Açıklaması Konulu Haberini Okumak İçin Buraya Tıklayınız

Gazete Memur İsimli Haber Sitesinin Kamu Mühendislerinin Basın Açıklaması Konulu Haberini Okumak İçin Buraya Tıklayınız

Alper KODAZ

Bu sitenin yasal sahibi kendisi de bir kamu mühendisi olan Yüksek Elektrik Elektronik Mühendisi Alper KODAZ'dır. Sitemizin tek amacı kamuda görev yapan mühendis, mimar ve şehir plancısı meslektaşlarımızın maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesini sağlamaktadır. Sitemiz anayasada yer alan "Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir." hükmü kapsamında yayın yapmaktadır.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu