Kamu Mühendisleri Derneği’nin Kanun Taslağı Teklifi Kamu Mühendislerine Zarar Veriyor

Sosyal medyada Kamu Mühendisleri Platformu adı ile tanınan, resmi adı Kamu Mühendisleri Derneği olan dernek sosyal medya hesaplarından kamu mühendislerinin maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesi için bir kanun taslağı hazırladığını duyurdu. İlgi taslak kamu mühendislerini yoksullağa mahkum eden bir tekliftir. Ayrıca teklif ilgi derneğin kamu mühendisi doktora, hakime, savcıya denktir savına taban tabana zıttır! İlgi teklif kamu mühendisini kamu işçisinden daha değersiz yapmaktadır!

Bildiğiniz üzere kamu mühendislerinin maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesi için bir çok oluşum kendi çapında çalışmalar yürütmektedir. Bu oluşumlardan biri de geçtiğimiz günlerde resmi bir yapıya dönüşen 42-050-071 kütük numaralı Kamu Mühendisleri Derneğidir. Bu dernek sosyal medya hesaplarından kamu mühendislerinin maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesi için mali çözüm önerimiz başlıklı bir paylaşım yayımladı ve bu paylaşımı tüm devlet büyüklerine iletiyor. Fakat ilgi derneğin hazırlamış olduğu ve kamu mühendislerinin mali haklarını düzelteceği iddia edilen teklif KAMU MÜHENDİSLERİNİ YOKSULLUĞA MAHKUM ETMEKTEDİR! Ayrıca İlgi derneğin hazırladığı mali çözüm önerileri ile ilgi derneğin BİLGİ NOTU / BRİFİNG DOKÜMANI DA ÇELİŞMEKTEDİR. Şöyle ki;

Kamu Mühendisleri Derneğinin Hazırladığı Kanun Teklifi Taslağı Derneğin Hazırladığı Brifing Dokümanı İle Çeşilmektedir!

İlgi derneğin hazırladığı ve sosyal medya hesaplarından duyurduğu ve bir çok devlet yetkilisine sunduğu metinlerde “KAMU MÜHENDİSLERİNİN UZMAN DOKTOR, HAKİM, SAVCI KADAR GELİR ELDE ETMESİ” talep edilmektedir. Kamu mühendislerinin maaşlarının dengi mesleklerin çok gerisinde kaldığı, ve kamu mühendisi gelirinin “doktor, hakim, savcı seviyesine” çıkarılması talep edilmektedir. Fakat gelin derneğin hazırladığı mali hakların düzeltilmesine dair kanun teklifi taslağına bakalım;

Derneğin hazırladığı ve aşağıda yer alan kanun teklifi taslağı hayata geçerse “KAMU MÜHENDİSLERİ AYLIK EN FAZLA 32 BİN TL GELİR ELDE EDEBİLECEKTİR”.  Kamu Mühendisleri Derneği brifing dokümanında doktor kadar, hakim kadar gelir elde etmek istiyoruz diye duyurmaktadır. Fakat kendi hazırladığı kanun teklifinde kamu mühendisi gelirinin 32 bin TL seviyesine çıkarılmasını talep etmektedir.

Kamuda çalışan uzman doktor 63.800 TL civarında, kamuda çalışan hakim ve savcı ise 49 bin tl civarına gelir elde etmektedir. Kamu Mühendisleri Derneği kamu mühendislerine 32.000 TL civarında aylık gelir talep etmektedir.

Hani biz HAKİM, SAVCI, DOKTOR ile aynı geliri talep ediyorduk? İlgi dernek KAMU MÜHENDİSLERİ DOKTORA, HAKİME DENK diyor fakat kendi hazırladığı kanun teklifinde KAMU MÜHENDİSLERİ 32.000 tl gelir talep ediyor diyor.

Bir devlet büyüğü Kamu Mühendisleri Derneğinin mali haklara yönelik hazırladığı Kanun Teklifi Taslağını alsa ve TBMM de kabul ettirse kamu mühendisi sadece 32.000 TL gelir elde edecek.

Kamu işçisi 38 000 TL aylık gelir elde ederken ilgi dernek kendisine 32.000 TL geliri reva görmektedir. İlgi derneğin bu talebini kabul etmiyoruz! İlgi derneğin kanun teklifi taslağını REVİZE etmesini bekliyoruz. İlgi derneğin hazırladığı kanun teklifi taslağı bu haliyle KAMU MÜHENDİSİNE ZARAR VERMEKTEDİR. Kamu mühendisleri DOKTOR GİBİ 63 BİN, hakim savcı gibi 49 BİN talep etmektedir. Kamu mühendisi 32.000 TL talep etmemektedir!

Kamu Mühendisleri Derneğinin Hazırladığı Kanun Teklifi Taslağı Mühendisleri Açlığa Mahkum Etmektedir

İlgi dernek sosyal medyada KAMU MÜHENDİSİ DOKTOR, HAKİM VE SAVCIYA DENKTİR diye paylaşım yaparken, kendi hazırladığı kanun teklifi taslağında kamu mühendisini DOKTORUN YARISI KADAR DEĞERLİ GÖRMEKTEDİR. DERNEĞİN KAFASININ KARIŞIK olduğu görülmektedir. Kamu mühendisi DOKTOR KADAR, HAKİM SAVCI KADAR DEĞERLİ MİDİR DEĞERSİZ MİDİR? Kamu mühendisleri kamuda çalışan ve aylık 38 000 tl gelir elde eden kamu işçisinden DEĞERLİ MİDİR yoksa sizin kanun teklifinizde olduğu gibi kamu işçisi kamu mühendisinden daha mı değerlidir!

KAMU MÜHENDİSLERİNİ BU HUSUSları SORGULAMAYA DAVET EDİYORUZ

Kamu mühendislerinin gücünü kullanarak etkinlikler düzenleyen, her ortamda kamu mühendisinin DOKTORLA, HAKİMLE, SAVCIYLA denk olduğunu iddia eden kamu mühendisleri platformu, kanun teklifi taslağında KAMU MÜHENDİSİNİ KAMU İŞÇİSİNDEN DEĞERSİZ kabul etmiştir.

Açıklama yaparken başka konuşan dernek, iş icraata gelince KAMU MÜHENDİSLERİNİ AÇLIĞA, YOKSULLUĞA TERK ETMİŞTİR. Kamu mühendisine 32 bin tl gelir talep etmek, mühendisleri açlığa mahkum etmek demektir. Mühendisi işçiye ezdirmek demektir. Yoksulluk sınırı 33.788,80 TL iken ilgi dernek kamu mühendislerine 32 bin tl gelir talep etmektedir.

BUNU KABUL ETMİYORUZ! Kamu mühendislerini de bu durumu sorgulamaya davet ediyoruz.

Kamu Mühendisleri Platformunun Konuyla İlgili Paylaşımları

Alper KODAZ

Bu sitenin yasal sahibi kendisi de bir kamu mühendisi olan Yüksek Elektrik Elektronik Mühendisi Alper KODAZ'dır. Sitemizin tek amacı kamuda görev yapan mühendis, mimar ve şehir plancısı meslektaşlarımızın maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesini sağlamaktadır. Sitemiz anayasada yer alan "Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir." hükmü kapsamında yayın yapmaktadır.
Subscribe
Bildir
guest

3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
mega
mega
10 ay önce

Teklifleri zarar verdi bile. Yaptıkları sadece kişisel kariyerleri. Biz yine memura uygulanan zamlardan nasiplendik. Ayrıca mesleğmize dair bir pozitif gelişme yok maalesef. Herşey yine aynı.
Sağlık bakanının doktorlara yaptığı destek sonrası maaşlarında ve özlük haklarında ilerleme kaydedildi. Bizim için de bakanlık tarafından desteklenmediğimiz sürece hiç bir şey olmaz… Olumsuz düşünüyorum artık süreç için. Sadece kamu mühendisleri adına ileri safta görüşmeler yapan arkadaşların kişisel olarak bir ayrıcalık sağlayabilecekleri öngörümdür.

Mustafa Paşa
Mustafa Paşa
10 ay önce

Doktorların bütün haklarını almaları 3-4 yıl sürdü ve canla başla mücadele ettiler.
Siz ilk aşamada maaşınızı 2 katına çıkartacak bir düzenlemeyi beğenmeyip böyle bir yazı yazmışsınız.
Bence ne yaptığınızı bilmiyorsunuz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu