Kamu Mühendisleri Kendi Sendikalarını Kurma Yolunda İlerliyor

Kamu mühendisleri mevcut sendikaların kamu mühendislerinin haklarını yeterince savunamadığını düşünüyor. İş bu sebeple de Kamu Mühendisleri ve Teknik Hizmet Personelleri özlük haklarını iyileştirmek için sendika kurmaya hazırlanıyor ve bu anlamda altyapı çalışmaları yürütüyor.

Kamu sektöründe görev yapan mühendislerin ve teknik hizmet personellerinin yaklaşık bir yıldır özlük haklarının iyileştirilmesi için yoğun bir mücadele verdiği artık herkesçe biliniyor. Mevcut sendikaların yeterli temsili sağlayamadığına inanan kamu mühendislerinden bir grup, teknik personellere yönelik olarak bir sendika kurmayı ve bu sendika kurma çalışmalarını Eylül ayı sonuna kadar tamamlamayı planlıyor.

7. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmelerinde bolca kamu mühendisinden bahsedilmesine rağmen kamu mühendislerinin elle tutulur bir kazanım elde edemediği düşünüldüğünde ve hekimsen gibi bir sendikanın etkin ve sonuç alan çalışmaları görüldüğünde kamu mühendislerine özel bir sendika fikri hiç de kötü bir fikir olarak durmuyor. Derneklerin sendikalar gibi kanuni hakları olmaması sebebiyle maalesef kurulan dernekler de kamu mühendislerinin derdine derman olmuyor. Sendikalara tanınan yasal hakları kendi sendikasını kurarak kullanmak isteyen bir grup kamu mühendisi bu alanda ciddi çalışmalar yürütüyor.

Sendikada Görev Almak İsteyenlere de Açık Çağrı Yapılıyor

Sosyal medya platformlarından siyasilere, sendikalara kadar geniş bir yelpazede giriştikleri görüşmeler ve çabalarla dikkat çeken ve sendika kurma konusunda kararlı olan bir grup kamu mühendisi özlük haklarının güçlendirilmesi için somut adım atma kararı aldı.

Sendika kurulum sürecinde aktif görev almak isteyenlerin kendileri ile iletişime geçmesini bekleyen bu grup ayrıca bu sendika kurulsun mu kurulmasın mı diye son yoklamaları yapıyor. Bu amaçla; ilgili kişiler meslektaşlarının görüşlerini alabilmek ve sendika kuruluşuyla ilgili yol haritasını belirlemek için detaylı bir anket çalışması başlattı. Ankete katılımın büyük bir önem taşıdığı belirtilirken, kamu mühendisleri ve teknik hizmet personelleri, anket sonuçlarına göre gelecek adımlarını planlayacaklarını ifade ediyorlar. Kendi sendikalarını kurarak daha etkin bir şekilde özlük haklarına sahip çıkmayı amaçlayan bu grup, katılımcıların görüşlerini dikkate alarak sendikanın oluşumunu şekillendirmeyi planlıyor.

Sendikanın sadece mühendis, mimar ve şehir plancılara yönelik olmadığı, kurulacak sendikanın tüm teknik personelleri kapsayan bir yapı olacağı konuşuluyor. Kamu mühendisleri tarafından kurulan derneklerden bazılarının “mühendis, mimar ve şehir plancılar” haricinde üye barındıran bir oluşuma sıcak bakmadığı biliniyor. Buna karşın sendika kurmak isteyen kamu mühendislerinin “teknik personellerin tamamını” kapsayan ve geniş bir yelpaze sunan bir sendika kurmak istediği anlaşılıyor.

Sendika Kurulsun mu Kurulmasın mı Anketi Yapılıyor

Ankete katılmak isteyen kamu mühendisleri ve teknik hizmet personelleri aşağıda yer alan linke tıklayarak sendika kurma konusundaki görüşlerini paylaşabilir ve yeni sendikanın oluşum sürecine katkıda bulunabilirler.

Kamu mühendisleri ve teknik hizmet personellerinin, özlük haklarının geliştirilmesi için başlattığı bu inisiyatif, sektördeki dayanışma ve etkili temsil ihtiyacını bir kez daha gündeme getiriyor.

Alper KODAZ

Bu sitenin yasal sahibi kendisi de bir kamu mühendisi olan Yüksek Elektrik Elektronik Mühendisi Alper KODAZ'dır. Sitemizin tek amacı kamuda görev yapan mühendis, mimar ve şehir plancısı meslektaşlarımızın maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesini sağlamaktadır. Sitemiz anayasada yer alan "Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir." hükmü kapsamında yayın yapmaktadır.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu