Kamu Mühendisleri Platformu’na Dair Çok Önemli Bir Duyurudur

Değerli meslektaşlarım. Kamu Mühendisleri Platformu sitemizin kendileri ile alakası olmadığını belirten bir açıklama yayımladı. Bu açıklamaya istinaden kamuoyunu aydınlatma ihtiyacı hasıl olmuştur.

Değerli meslektaşlarımız; Kamu Mühendisleri Platformu ismi ile bilinen oluşumun sosyal medya hesaplarını yöneten meslektaşlarımız daha önce sosyal medya hesaplarından “https://kamumuhendisleri.org/” sitesi resmi sitemizdir diye açıklama yayımladı. Bugün öğrendiğimiz üzere de yine aynı platformun sosyal medya hesaplarını yöneten meslektaşlarımız “https://kamumuhendisleri.org/” sitesinin platformumuzla uzaktan yakından alakası yoktur diye bir açıklama daha yayımladı. Kamu Mühendisleri Platformu’nun sosyal medya hesaplarını yöneten meslektaşlarımız konuya ilişkin tatmin edici bir açıklama da yayımlamadı. Gelinen nokta itibariyle kamuoyunu aydınlatma ihtiyacı hasıl olmuştur. Website yönetimi olarak süreçle ilgili olarak kısa bir özet geçerek tüm meslektaşlarımızı bilgilendirmemiz gerektiğini ve tüm meslektaşşlarımızın şeffaflık ilkesi çerçevesinde süreci öğrenmeye hakkı olduğunu düşünüyoruz.

Kamu Mühendisleri Sitesinin Kurulum Süreci Nasıl Gelişti?

Değerli meslektaşlarım. Kamu mühendislerinin “Kamu Mühendisleri Platformu” sosyal medya hesapları aracılığı ile bir araya gelmeye çalıştığını, kamuda görev yapan mühendislerin seslerini sayın devlet büyüklerine duyurmak için büyük çaba verdiğini ilk öğrendiğimizde çok heyecanlandık ve biz de kamu mühendislerinin haklı mücadelesinde sürece nasıl katkı sunarız diye düşündük. Platformun bir websitesinin olmadığını farkedince derhal platformun telegram hesaplarını yöneten arkadaşlarla iletişime geçtik ve siteyi hiç bir beklenti olmadan kurup kendilerine teslim edebileceğimizi bildirdik. Telegram hesabını yöneten arkadaşlar bize “kamu mühendisleri platformunun bir internet sitesine ihtiyacı yok. Gerek olursa biz bu siteyi kurarız” dediler. Bu görüşmeden 2 hafta sonra ilgi arkadaşlarla tekrardan görüştük ve “bir internet sitesi olması kurumsal imajımızı artırır. İnternet sitesi kurmayı halen düşünmüyor musunuz” dedik. Kendileri ise bize “kamu mühendisleri platformu internet sitesi kurmak isterse zaten kurar. Siz kafanızı buna yormayın. Keyfinize bakın” dediler. Tüm sürece rağmen biz bir internet sitesinin gerekli olduğunu, internet sitesinin kamu mühendislerine kurumsal kimlik kazandıracağını, ilgi internet sitesinin kamu mühendisleri için bir kurumsal hafıza ve arşiv görevi göreceğini, kamu mühendislerinin bu site sayesinde bilirnirliğinin artacağını değerlendirerek bu siteyi Kamu Mühendisleri Platformu’nun sosyal medya hesapları (telegram yöneticileri itiraz ediyordu. Diğer yöneticiler olumlu olumsuz bir şey dile getirmedi bu süreçte) yöneten arkadaşların itirazına rağmen kurduk. Siteyi kurduktan sonra yöneticilerden bazıları çok sevindi fakat bazıları hiç memnun olmadı. Çünkü sosyal medya güçlerini kaybetmişlerdi.

İnternet Sitesini Kurarken Kimler Maddi Manevi Katkı Sağladı?

İnternet sitesini kurarken kurulum için hiç kimseden tek bir kuruş para talep etmedik (sitenin aylık 2500 tl üzerindeki gideri tarafımızca bizzat karşılanmaktadır). Bu siteyi kurarken hiç bir kişiden tek bir teknik destek dahi almadık. Siteyi kurarken hiç kimseden tek bir kelimelik bir makale dahi devşirmedik. Kamu Mühendisleri Platformunun sitenin oluşturulmasında incir çekirdeğini dolduracak kadar dahi katkısı olmamıştır. İnternet sitesini tüm ailevi ve iş yoğunluğumuza rağmen kamu mühendislerinin üstün çıkarlarını düşünerek kurduk. Siteyi kurunca biz kamu mühendisleri platformuna “internet sitesini yönetecek vaktimiz yok. Dilerseniz siteyi TAMAMEN SİZE DEVREDEBİLİRİZ” dedik fakat kamu mühendisleri platformu yöneticileri bu teklifi “şu anda siz çok güzel idare ediyorsunuz. Buna ihtiyaç da yok gerek de yok” dediler.

Kamu Mühendisleri Platformu Yönetici Olarak Kendilerini Atama ya da Kendilerinin İşaret Ettiği Kişileri Atama Tekliflerimizi Defalarca Reddetti

Siteye bu süreçte sahip çıktılar ve sosyal medya hesaplarında bu site bizimdir diye açıklama yaptılar. Bu süreçler yaşanırken bizi de “kamu mühendisleri platformunun “Bilişim Ekibine” dahil ettiler. Kamu mühendisleri platformunun bilişim ekibinde, il temsilciliği görevinde de görev aldık. Bilişim ekibinde elimizden geldiği kadar çalışmalar yürüttük. Platformun kurucu ve yöneticileri ile orada uzun zaman birlikte çalışma imkanımız oldu. Bu süreçte Kamu Mühendsileri Platformu yöneticilerine SİTEYİ TEK BAŞINA YÖNETMEK ÇOK ZOR. BİZE EN AZ 15 TANE DAHA SİTE YÖNETİCİSİ lazım diye dile getirdik. Bu talebimizi defalarca dile getirdik fakat Kamu Mühendisleri Platformu yöneticileri TEK BİR KİŞİYİ DAHİ site yönetici olarak atamadı. Biz ısrarla ve defalarca “SİTEMİZE YÖNETİCİ ATAYACAĞIZ. SİTEYE HABER GİRECEK, SİTEYE MAKALE EKLEYECEK, SİTEYE VİDEO VE FOTOĞRAF EKLEYECEK, SİTEYE EKLEDİĞİ İÇERİKLERİN HUKUKİ SORUMLULUĞUNU ALACAK İNSANLAR LAZIM” dedik ama koskoca platformda 1 kişi dahi bu süreçte bize destek vermedi ya da veremedi. HUKUKİ SORUMLULUKTAN KORKTULAR. YAZI YAZARSAK HAPSE GİRERİZ, MESLEKTEN ATILIRIZ DİYE ÇEKİNDİLER. Sadece emeğinize sağlık diyerek uzaktan izlediler..Kamu Mühendisleri Platformu yöneticileri 1 tane bile yönetici, moderatör, içerik hazırlayıcı bulamadı site için. Sürece dair aksi bir durum var ise site yöneticileri açıklayabilir…Kendi yazdığı yazıların hukuki sorumluluğunu almaktan dahi korktular maalesef.

Kamu Mühendisleri Platformu Henüz Resmi Bir Yapı Değildir

Netice itibari ile sitenin sıfırdan kurulumu tarafımızca yapılmıştır. Site ailemizden, işimizden, sosyal hayatımızdan feragat ederek büyük emekle hazırlanmıştır. Bu süreçte hiç bir katkısı olmayan Kamu Mühendisleri Platformu yöneticilerinden bir meslektaşımız bir gün bizi arayarak “https://kamumuhendisleri.org/” sitesini bize devredeceksin. Biz Kamu Mühendisleri Platformunun yöneticileriyiz diye üst perdeden açıklamalar yapmaya başladı. Sanki ilgi kişiler kamu mühendisi ve biz de dış kapının mandalıymışız gibi. Kendisi sanki bizim amirimiz ve biz de sanki kendisinin ırgatıymışız gibi. Bizi aradığında “Sitenin sadece sizin tarafınızdan yönetiliyor olması çok tehlikeli. Ya yarın bir gün aykırı açıklamar yayınlarsanız, ya bu sitede suç unsuru oluşturacak şeyler yayınlarsanız ne olacak. Biz size nasıl güveneceğiz. Biz çok güvenilir insanlarız. Size güvenemeyiz” tarzı söylemlerde bulundu. Bunun üzerine biz “kamu mühendisleri platformu” şu anda bir dernek değil, vakıf değil, bir sendika değil. İlgi oluşum herhangi bir resmi yapıda değil. İlgi oluşum ne zaman dernek gibi, sendika gibi resmi bir yapıya dönüşür ise o zaman devri ilgi resmi yapının başkanı ile oturur konuşuruz. Biz zaten devretmek istiyoruz. Fakat şu aşamada siz bize güvenmiyorsanız biz size nasıl güveneceğiz. Binlerce kamu mühendisi size nasıl güvenecek. Siteyi size hangi gerekçe ile devir edeceğiz? Sizin bizden daha güvenilir olduğunuzu nereden çıkardınız” şeklinde açıklamalarda bulunduk. Siteyi DEVRETMEDİK. Kamu mühendislerinin çıkarlarını düşünerek bunu yaptık. Ayrıca hukuki olarak da bu siteyi kimseye devretme zorunluluğumuz yoktur. Bunu da ayrıca belirtmek isteriz.

Kamu Mühendisleri Platformu Dernek Gibi Resmi Bir Yapıya Dönüşürse Siteyi Devretmeyi Değerlendiririz Dedik Ama Kendileri Resmi Yapıya Dönüşeceğiz Demedi

Bu açıklamalar neticesinde kamu mühendisleri platformu yöneticilerine 8 nisan 2023 tarihinde yazılı bir açıklama gönderdim. İnternet sizemiz kamu mühendisleri hareketi dernek, vakıf, sendika gibi bir oluşuma dönüşmediği sürece kimseye devretmeyeceğiz. İlgi hareket resmi bir zemine oturursa o zaman kamu mühendisleri sitesini devir konusunda oturup konuşacağımızı bildirdik. O süreçte ailevi sebeplerden dolayı siteyle daha az ilgilenebildik fakat yine de azıcık zamanda da olsa siteyi canlı tutmaya çalıştık. Bu süreçte bir de baktık ki kamu mühendisleri platformu sitemizi 9 nisan gibi sosyal medya hesaplarından takipten çıkarmış. Sessizce ve haber dahi vermeden. 27.05.2023 tarihinde ise hiç bir gerekçe yokken Kamu Mühendisleri Platformu sitemizi tanımadıklarını açıkladılar. Takdir kendilerinin ve kamu mühendislerinindir. Fakat sitemiz kamu mühendislerine yakışmayacak ve kamu mühendislerine zarar verecek hiç bir eylemde bulunmamasına rağmen GÜCÜ ELİNDE TUTMAK İSTEYEN kamu mühendisleri platformu sözde yöneticileri bu şekilde karar almışlar.

Sitenin Hukuki, Mali, Ahlaki, Vicdani Sorumluluğu Kamu Mühendisleri Platformunda Değildir. Platform Bu Sorumluluktan Kaçmıştır.

Kamu Mühendisleri Platformunun sosyal medya hesaplarını yöneten ve kendilerine ÜST AKIL dediklerini öğrendiğim bir grup meslektaşımız önce site kurulumuna karşı çıktı. Sonra site kurulunca hiç bir şey talep etmeden siteyi devir edelim size dedik. Devir almadılar. Hukuki sorunlar yaşanır diye KORKTULAR. Sonrasında sitenin büyüdüğünü, sitenin işlevsel hale geldiğini ve hukuki sorunlar çıkmadığını görünce de SİTEYİ BİZE DEVİR EDECEKSİN diyerek adeta TEHDİT ettiler. Ve hatta siteyi kendilerine SATMAM konusunda ücret teklif ettiler. Bedava vereyim dediğimde almayan arkadaşlar siteyi satın almak istedi…Yorumsuz.

Kamu Mühendisleri Platformu Gücü Tek Adam Olarak Yönetmek İstiyor

Kamu Mühendisleri platformu sosyal medya hesaplarını yöneterek ELLERİNDE TUTTUĞU GÜCÜ BAŞKALARI İLE PAYLAŞMAK İSTEMEDİ. Sitenin de bir güç olduğunu ilk başta algılayamayan platform yöneticileri site büyüyüp güçlenince bu gücü de ele almak istedi. Kamu Mühendisleri adına her yerdeki gücü TEK ELDE TOPLAYIP, HER YERİ KENDİLERİ KAFALARINA GÖRE YÖNETMEK istediler. Kamu mühendisleri adına kurulan ve kamu mühendislerinin kurduğu derneği de düşman ilan ettiler.

Sitenin gücünün KENDİ KONTROLLERİNDE OLMAMASI SEBEBİ İLE KAMU MÜHENDİSLERİ PLATFORMU sitemizi tanımadığını açıklamıştır.

Kamu Mühendisleri Platformu Kendi Gibi Düşünmeyenleri Yok Etmeye Çalışıyor

Maalesef kamu mühendisleri platformu kendi gibi düşünmeyenleri sosyal medya hesaplarından atıyor. Kendi gibi düşünmeyen kişileri derhal susturmaya çalışıyor. Geçenlerde bazı meslektaşlarımız Kamu Mühendisleri Platformunun 9 aydır beceremediği DERNEK KURMA işini hayata geçirdiler diye linç edildi. Dernek kuran Kamu Mühendisi arkadaşlar “DÜŞMAN” ilan edildi. Kamu Mühendisleri Platformu kendi bir adım atmıyor. Fakat bir adım atan olursa da adım atan ayağı kırıyor. Sosyal Medya gücünü elinde bulunduran Kamu Mühendisleri Platformu yöneticileri birilerinin yönlendirmelerine göre ya da kafalarına göre hareket ediyor ve maalesef netice itibari ile kamu mühendislerini böl, prçala, yönet ile rehin alıyor.

Platform üzerine Aldığı Sorumluğunun Gereğini Yerine Getirmekten Acizdir

Kamu mühendisleri platformunun üzerine aldığı yetki ve sorumluluğu artık taşıyamadığı, çok hantal bir yapıya dönüşen oluşumun hızlı hareket edemediği, herkesin büyük beklentilerle destek verdiği oluşumun maalesef kamu mühendislerine zaman kaybettirdiği, tarafsız gibi göründüğü fakat en nihayetinde taraf olarak hareket ettiği, kendi tarafından olmayanları da DÜŞMAN ilan ettiğini, şeffaf olmadığını, sürece dair bir yol haritası ortaya koyamadığını üzülerek görmekteyiz. Kamu mühendislerinin birliği, hür iradesi, maaş ve özlük hakları konusundaki kazanımları tehlikededir. Ayrıca platform o incinmesin, bu kırılmasın, buna bir kötü söz söylersek çok kötü olur gibi düşüncelerle hareket ederek manevra kabiliyetini sıfıra indirmiştir.

Korkaklar kahraman olamaz. Korkarak kimse bir kazanım elde edemez. Sendikadan korkan, odadan korkan, her önüne gelenden korkan kişiler bizi temsil edemez. Zaten başımıza ne geldi ise korktuğumuz ve sustuğumuz için geldi. Kamu mühendisleri platformunu yönetenler kendi isimlerini bile açıklamaya korkmaktadır. Üst akıl KİMDİR? Kaç kişisiniz? Bari bunu açıklayın. Bunu dahi açıklayamadılar aylardır.

Kamu Mühendisleri Platformu üzerine aldığı sorumluluğun gereğini yerine getirememektedir. Bu durum kamu mühendislerini yok oluşa sürüklemektedir.

SİTEMİZ KORKMADAN GERÇEKLERİ AÇIKLAMAYA VE KAMU MÜHENDİSLERİNİN ÖZLÜK HAKLARINI ALMAK İÇİN SAVAŞMAYA DEVAM EDECEKTİR

Site Yönetimimiz azim ve kararlılıkla kamu mühendislerinin maaş ve özlük hakları konusunda çalışmalarını GERÇEKTEN TARAFSIZ bir şekilde yürütecektir. Hiç bir sendikadan KORKMADAN açıklamalarını yapacaktır. Hiç bir ODADAN korkmadan, hiç bir siyasiden KORKMADAN çalışmaya devam edecektir. Sitemizin tek amacı KAMU MÜHENDİSLERİN MAAŞ VE ÖZLÜK HAKLARININ HAK ETTİĞİ SEVİYEYE ÇIKARILMASIDIR. Site yönetimimizin hiç bir makam, mevki, par, pul talebi de yoktur, olmamıştır ve olmayacaktır.

Makam mevki peşinde koşarak kamu mühendislerini satmadık, satmayacağız. Her bir kamu mühendisini kendi kardeşimiz gibi gördük ve onları asla yalnız bırakmayacağız. Zamanla kimlerin hangi makamlara gittiğini göreceksiniz. Biz hep kamu mühendislerinin YANINDA olacağız!

ÖZEL NOT: Site yönetimini yapanlar bu zamana kadar hiç bir derneğe, vakıfa, sendikaya, siyasi partiye üye olmamış, sicilleri de vicdanları gibi tertemiz insanlardır. Vatanını, bayrağını, milletini canından çok seven, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür kişilerdir. Kimseden korkmuyoruz. Kamu Mühendisleri için ÇALIŞIYORUZ VE ÇALIŞACAĞIZ.

Takdir değerli meslektaşlarımızındır. Saygılarımızla.

Alper KODAZ

Bu sitenin yasal sahibi kendisi de bir kamu mühendisi olan Yüksek Elektrik Elektronik Mühendisi Alper KODAZ'dır. Sitemizin tek amacı kamuda görev yapan mühendis, mimar ve şehir plancısı meslektaşlarımızın maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesini sağlamaktadır. Sitemiz anayasada yer alan "Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir." hükmü kapsamında yayın yapmaktadır.
Subscribe
Bildir
guest

7 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Mehmet
Mehmet
9 ay önce

İyi açıklama. İyi çalışmalar.

tolga
tolga
11 ay önce

Benzer durumları yaşayan onlarca arkadaş var. KMP yönetiminin korkak ve demokratik olmayan yönetimi sebebiyle bir cok emek veren arkadas gruptan ayrıldı malesef. Evet birileri bu grubu kurdu ama hep birlikte büyüttük duyurduk. Bırakın artık yönetimi savunmayı kendileri kendilerini savunsun başlarına kuma gömerek yönetilmez bu grup.

brk
brk
11 ay önce

Maalesef siyasi rant devşirmek isteyenler, sendikaya, odaya yakın olup, bulundukları konumlarını kaybetmek istemeyen kişiler sebebiyle bu ayrılıklar, dışlanmalar oluyor. Farklı düşünceler olmalı ki bir gelişim olsun. Farklı düşünceler ayrışma sebebi olmamalı, Platform resmi bir yapıya kesinlikle bürünmeli, KMP için süreci başlatan arkadaşlar, bu süreçte üst akıl dedikleri yapıya farklı kişileride eklemelilerdir. Ortak akıl şart.
Site yönetimi haklı, oturulup konuşulmalı, resmi bir hüviyet kazanılmalı, bu konuda adım atan arkadaşlar dışlanmamalı, onlarlada görüşülerek ortak paydada buluşulmalıdır.
Gerçekler eğip bükülerek saklanmamalı…
saygılarımla

Fatih
Fatih
11 ay önce

Platformun yönettiği WhatsApp grubu yazışmalara kapatılmıştır. Demek ki burada anlatılanların doğruluk payı var. KMP böyle yaparak bir yere varamaz. Biz her zaman Twitter da destek atmaya çalışıyoruz. Yeri geliyor hiç bir ağırlığı olmayan siyasileri retweet yapıyoruz. Neticede win win diyoruz ama platform daha şeffaf olmalı diye düşünüyorum. İcabında KMP yol haritasını çizerken grupta anket filan yapmalı diye düşünüyorum. Her türlü destek veren herkese teşekkürler. Ama ben en doğrusunu bilirim mantığı yanlış. Derdimizle ilgilenen zaten yok bir de bunun üstüne birbirimize düşmeyelim. Davamıza odaklanalım diyorum. Herkese selametler.

Ayhan
Ayhan
11 ay önce

Haklı yönleriniz var
Ancak sonuçta bu arkadaşlar omuzladi zaman verdi kmp buraya getirdi
Kamu mühendisleri kavramı herkesin dilinde
Cekinmeler korkmalar olabilir
Normal karşılayalim
Biraz geç de olsa sonuca gidiyoruz
Sizler gibi aktif tutarlı açık konuşan bir kişi dernek safhasında da yardımcı olabilir
Biraz toleranslı olalım
Size değil tek lafım hepimize
Benim amacım son tahlilde tek ağız tek dernek
Ortak akıl
Katkılarınız için teşekkürler
Ortak akıl onemlu

Oğuz Bahçe
Oğuz Bahçe
11 ay önce

Açıklama için ayrıca şeffaflık ve dürüstlüğünüz için teşekkür ederim

İsim önemli değil
İsim önemli değil
11 ay önce

Sizi tanimiyorum ama tebrik ediyorum

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu