Kamu Mühendisleri Sabırla Verilen Sözlerin Tutulmasını Bekliyor

14 Mayıs Genel Seçimlerinde bir çok siyasi parti lideri ve temsilcisi, çeşitli sendikalar, sivil toplum temsilcileri ve odalar Kamu Mühendislerinin sorunlarını çözeceğini söyledi.

14 Mayıs Genel Seçimlerinde bir çok siyasi parti lideri ve temsilcisi, bir çok sendika, bir çok oda temsilcisi Kamu Mühendislerinin sorunlarını çözeceğini söyledi. Görüşme yapılan bir çok Siyasi Parti Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Adayı, bir çok milletvekili adayı, siyasi parti temsilcileri Kamu Mühendislerine “kamu mühendislerinin maaş ve özlük hakları konusunda acilen çalışma yapacağız. sorunlarınızı biliyoruz” minvalinde açıklamalarda bulundu. Biz de bize verilen sözlere güvenerek üzerimize düşeni yaptık. Şimdi sıra bize söz veren değerli büyüklerimizde. Kamu mühendisleri sözünde durdu. Sizlerin de verdiğiniz sözlerin arkasında durmanızı ve kamuda görev yapan tüm mühendis, mimar ve şehir plancıların sorunlarını çözmenizi bekliyoruz.

Kamu Mühendisleri Özetle Ne İstiyor?

Kamu Mühendislerinin maaş ve özlük hakları yıllar içerisinde eridi ve maaş adeta buhar olup uçtu. Gelinen noktada kamu mühendisleri maalesef orta gelir grubundan yoksul gelir (alt gelir) grubuna düşmüştür. Kamu mühendisleri ciddi anlamda geçim sıkıntısı çekmektedir. Eskiden hakim, savcı doktor gibi mesleklerle denk maaş alan kamu mühendisleri şu anda kamu işçilerinin maaşlarının dahi çok çok gerisinde kalmıştır. Kamu mühendislerinin maaşları o kadar eridi ki şu anda tüm kamu mühendisleri imkan olsa, geçiş imkanı verilse işçi sınıfına hüç düşünmeden geçiş yapacaktır.

Kamu Mühendisleri Öğretmenden, İşçiden, Doktordan, Hakimden, Taşerondan Kadroya Geçen İşçilerden Daha Az Maaş Alıyor

Kamu mühendisleri eskiden Doktor, Hakim ve Savcılarla eşit maaş alırken şu anda kamu mühendisleri işçilerden daha az maaş almaktadır. Öğretmenlerden çok daha az maaş almaktadır. Taşerondan kadroya geçen işçilerden daha az maaş almaktadır. Öyle ki kamu mühendisinden daha az maaş alan tek meslek grubu düz memurlardır. Geri kalan meslekler maalesef arap atı misali yıllar itibariyle geriden gelip kamu mühendislerini geçmişlerdir. Kamu mühendisleri bu adaletsizliğe dur denilmesini bekliyor. Kamu mühendisleri hakkı olanı geri istiyor!

Kamu Mühendisine Neden Hakkı Verilmiyor?

Kamu mühendisleri en zor sınavlarda dereceye girerek ilgi okulları kazanan kişilerdir. Kamu mühendisleri ÖSS, KPSS gibi sınavlarda derece yapan kişilerdir. Kamu mühendisleri tabiri caizse seçilmiş kişilerdir. Kamu mühendisleri devlete büyük katmadeğer üreten, ülkedeki yatırımların tüm sorumluluğunu sırtında taşıyan meslek grubudur.  Kamu Mühendisleri KAMU MÜHENDİSLERİNİN İTİBARINA YAKIŞIR MAAŞ ÖDENMESİNİ talep etmektedir. Kamu mühendisleri bu ülkenin yüz akıdır. Kamu mühendislerinin geçim sıkıntısı yaşıyor olması, daha doğru ifade ile kamu mühendislerinin geçinemiyor oluşu, karnının aç oluşu, yeme, içme, barınma sorunu yaşıyor oluşu kabul edilemez. Sayın devlet büyüklerimizden ricamız derhal kamu mühendislerinin maaş ve özlük haklarını hak ettiği seviye çıkarılmasını sağlamalarıdır. Kamu mühendislerinin şu aşamadaki en büyük ve en temel sorunu maaş sorunudur. 

Kamu mühendisleri “MÜHENDİSLİK MESLEK KANUNU” çıkarılmasını ve kamu mühendislerinin itibarının iade edilmesini dört gözle beklemektedir.

Kamu mühendisleri emekli kamu mühendislerinin maaşlarına da iyileştirmeler yapılmasını özellikle talep etmektedir. Kamuya yıllarca hizmet eden meslek büyüklerimizin emekli maaşlarının ve özlük haklarının acilen iyileştirilmesi gerekmektedir.

Kamu mühendisleri seçim döneminde ve öncesinde kamu mühendislerine verilen sözlerin takipçisi olacaktır. Kim ne zaman ne dediyse hepsi kayıtlıdır. Kamu mühendisleri sayın devlet büyüklerinden sözlerine sadık kalmalarını ve sözlerini ivedi olarak hayata geçirmelerini beklemektedir.

Alper KODAZ

Bu sitenin yasal sahibi kendisi de bir kamu mühendisi olan Yüksek Elektrik Elektronik Mühendisi Alper KODAZ'dır. Sitemizin tek amacı kamuda görev yapan mühendis, mimar ve şehir plancısı meslektaşlarımızın maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesini sağlamaktadır. Sitemiz anayasada yer alan "Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir." hükmü kapsamında yayın yapmaktadır.
Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Adnan
Adnan
10 ay önce

2016 Doktor maaşı 4859 TL 2023 maaşı 63852 TL artış 13,1 kat
2016 Hakim maaşı 5130 TL 2023 maaşı 49108 TL artış 9,6 kat
2016 Asgari ücret 1647 TL 2023 maaşı 8500 TL artış 5,1 kat
2016 Memur (hizmetli) maaşı 2259 TL 2023 maaşı 11848 TL artış 5,2 kat
2016 Mühendis maaşı 4257 TL 2023 maaşı 18029 TL artış 4,2 kat
Arkadaşlar, bu siteyi kuran ve çalışan tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Seçim sonrası Ankara / Ulusta bir toplantı yapmamız şarttır. Mühendisler olarak hakkımızı aramalı ve sıkı çalışmalıyız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu