Kamu Mühendisleri Sendika Kurmak İçin Düğmeye Bastı

Kamu mühendisleri maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesi için uzunca bir süredir çalışmalar yapıyor fakat yapılan çalışmalardan şu ana kadar hiç bir kazanım elde edilemedi. Kamu mühendislerinin haklarını aramak ve korumak için kurulan derneklerin de bir işe yaramadığı görüldü. Kamu mühendisleri sorunu kökten çözmek için sendika kurmaya karar verdi.

Kamu mühendisleri yıllardır maaş ve özlük hakları konusunda büyük bir mağduriyet yaşıyor. Bu mağduriyetin giderilmesi için kamu mühendisleri ilk olarak sosyal medya üzerinde gayri resmi çalışmalar yaptı. Kamu mühendislerinin dertli olduğu devlet büyüklerine bir şekilde aktarıldı. Kamu mühendisleri dertlerini bir şekilde bir yerlere iletti iletmesine ama konuyla ilgili olarak somut hiç bir adım atılmadı. Kamu mühendisleri maaş ve özlük haklarını aramak için çıktığı yolda bir karınca boyu yol alamadı. Hiç bir kamu mühendisi mesleğe özel bir kuruş iyileştirme dahi alamadı. Kamu mühendisleri özlük hakları anlamında da hiç bir kazanım elde edemedi.

Dernekler Şu Ana Kadar Tek Bir Kazanım Dahi Elde Edemedi

Kamu mühendisleri yaptığı sosyal medya etkinlikleri neticesinde herhangi bir somut adım gelişme görmeyince haklarını daha iyi arayacaklarını düşünerek dernek kurmaya karar verdi. Kamu mühendislerinin maaş ve özlük haklarını çok yukarı çıkaracağını iddia eden, herkesin derneğe üye olması durumunda maaş ve özlük haklarının uçacağını iddia eden oluşumlar maalesef gelinen noktada tek bir kazanım dahi elde edemedi. İlgi dernekler maalesef çok ama çok pasif kaldı ve kamu mühendisleri gelinen noktada başladığı noktanın gerisine düştü. Kamu mühendislerinin özlük haklarını koruyacağını iddia eden oluşumlar maalesef ilgi sendikaların gölgesinde kaldı ve ilgi sendikaların tabiri caizse sömürgesi oldu. Tüm bu gelişmeler neticesinde kamu mühendislerinin gelirleri dengi mesleklerin çok çok gerisinde kaldı ve kamu mühendisine denk mesleklerle kamu mühendisleri geliri arasındaki uçurum her geçen gün daha da açıldı. Hal böyle olunca derneklerin bu işi başaramayacağı anlaşıldı.

Sendika Kurmak İsteyenlerin Önü Kesildi

Dernekler kurulmadan önce sendika kurmanın dernek kurmadan daha verimli olacağı defalarca dile getirilmişti fakat kamu mühendislerinin sosyal medya hesaplarını yöneten kişiler malum sendikalardan korktukları için ve ilgi sendikaları karşılarına almak istemedikleri için ve bilinmeyen başka sebeplerle sendika kurma fikrini ciddi anlamda reddetmişti. Bir çok kamu mühendisi “Sendika kuralım. Sendika kurmadan bu kazanımları elde edemeyiz” demesine rağmen ilgi kişiler “sendika” lafını ağzına alanı derhal sosyal medya gruplarından attılar. Ve hatta sendika konusunda tartışma yaşanmasın, kimse sendika fikrini ortaya atamasın, kimse sendika konusunda bir oluşum ortaya koyamasın, kimse mevcut sendikaları eleştiremesin diye sosyal medya hesapları kamu mühendislerinin hakkını aradığını iddia eden ilgi sosyal medya yöneticileri tarafından mesaj atmaya kapatıldı. Üyeler sendika kurma fikrini tartışamadı bile…Mevcut sendikaların ise kamu mühendislerini ciddiye almadığı, söz sahibi hiç bir sendikanın kamu mühendislerini dikkate almadığı ve kamu mühendisinin haklarını savunmadığı da zaten biline bir gerçek. Ve hatta bir çok sendikanın kamu mühendisinin maaşları düşürülmeli şeklinde kapalı kapılar ardında açıklama yaptığı da maalesef biliniyor. İlgi sendikalar “bir memur ile bir mühendis aynı öneme sahip” diyerek kamu mühendislerini olsa da olur, olmasa da olur gözüyle değerlendiriyor. İlgi dernekler ise buna maalesef ses çıkarmıyor ya da çıkaramıyor.

Kamu Mühendisleri Sendika Kuruyor

Gelinen noktada derneklerin bir işe yaramadığı, ilgi oluşumların korkak ve çekince dolu hal ve hareketlerinden dolayı kamu mühendislerinin özgür iradesinin zapt altına alındığı, kamu mühendislerini temsil eden kişilerin “aman bu kırılmasın, ama bu sendika bize kızmasın, aman kimseyle kötü olmayalım” derken kamu mühendislerinin hiç bir kazanım elde edemediği görüldü. Derneklerden umudunu kesen bir grup kamu mühendisi daha cesur ve daha aktif çaşmalar yürütmek üzere bir araya geldi ve sendika kurmaya karar verdi.

Çok yakın bir zamanda sendikanın hayata geçeceği ve sendika için altyapı çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu dile getiren kamu mühendisleri “sendikamıza destek vermek isteyen tüm kamu mühendislerinin desteğini bekliyoruz. Şu ana kadar bir çok sendika bizi aradı. Sendika kurmayın bize destek olun. Birlikte çalışalım şeklinde açıklamalarda bulundu. Daha sendika kurmadan bile bir çok sendika kapımıza kadar geldi. Sendika kurunca kamu mühendisleri haklarını daha rahat arayacaktır. Nasıl ki doktorlar hekimsen sendikası ile çok güçlü bir şekilde hak arıyor ise biz de kuracağımız sendika ile haklarımızı haklarımızı arayacağız. Derneklerin mevcut hali ile bir kazanım elde edemeyeceği ortada. Sendika olmadan bir kamu mühendisleri bir kazanım elde edemedi ve bir kazanım elde edemeyecek” şeklinde açıklama yaptılar.

Sendika Kurulursa Kamu Mühendisleri Bir Kazanım Elde Edebilir mi?

Sendikal faaliyetler için kanun koyucu çok geniş imkanlar sunmuşken dernekler için bu tür imkanlar çok kısıtlı kalmıştır. Örnek vermek gerekirse bir derneğe üye kişiler iş bırakma eylemi yaptığında iş bırakan kişilerle ilgili ilgi idareler soruşturma açmakta ve iş yargıya taşınmaktadır. Aile hekimleri derneğindeki bir çok doktor halen davalarla uğraşmaktadır. Oysa sendika iş bırakıyorum dediği anda iş bırakır ve buna hiç kimse karışamaz. Mobbinge maruz kalan bir kamu mühendisi için bir dernek hiç bir aktif çalışma yürütemez çünkü ilgi personeli temsil yetkisi yoktur. Oysa sendika mobbinge maruz kalan kişiyi sonuna kadar savunabilir. Sendikaların derneklerden çok daha fazla yetki ve imkanları vardır. Maddi olarak da idari anlamda da sendika kurmak dernek kurmaktan çok daha avantajlıdır. Kamu mühendisleri sendika kurma konusunda çalışmalarını büyük bir titizlikle yürütmektedir.

Kurulacak Sendika İle Sitemizin Bir Alakası Var mı?

Site yönetimi olarak derneklere, sendikalara, hiç bir oluşuma yakın ya da uzak değiliz. Hiçbiri ile doğrudan bir bağımız yoktur. Kurulacak derneklere, sendikalara dair haberlerimiz sadece ilgi sendikalara ya da derneklere üye olmak isteyebilecek kişileri bilgilendirme amaçlıdır. Kamu mühendislerinin özlük haklarını aramak için yapılan tüm çalışmaları bu zamana kadar yürekten destekledik ve bu günden sonra da kamu mühendisine destek olan her oluşuma aktif destek sunacağız. Kurulacak sendikanın kamu mühendisleri için hayırlı ve uğurlu olmasını diliyoruz. Son olarak şunu dile getirmek istiyoruz. Kamu mühendisleri sendikalardan, idarelerden, ondan, bundan korkarak hiç bir kazanım elde edemez. İlgi yapıları yönetenlerin daha cesur olması gerektiğine inanıyoruz. O kadarlık sürede tek bir kazanım dahi elde edilememiş olunmasını da bu korkaklığa bağlıyoruz. Umarım kurulacak sendika derneklerden daha cesur olur ve masaya yumruğunu vurup hepimizin desteği ile haklarımızı alır.

Sendika Kurmak İsteyenlere Nasıl Ulaşabilirim?

Sendika kurmak isteyen kişiler whatsapp üzerinden bir grup kurdular ve ilgi gruba katılım her geçen gün artıyor. Sendika konusunda yapılacak çalışmaları takip etmek, sendikaya destek vermek, sendikaya üyelik gibi hususlarla ilgili olarak şu linke tıklayı whatsapp grubuna katılabilirsiniz.

Sendika Whatsapp Grubu

Alper KODAZ

Bu sitenin yasal sahibi kendisi de bir kamu mühendisi olan Yüksek Elektrik Elektronik Mühendisi Alper KODAZ'dır. Sitemizin tek amacı kamuda görev yapan mühendis, mimar ve şehir plancısı meslektaşlarımızın maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesini sağlamaktadır. Sitemiz anayasada yer alan "Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir." hükmü kapsamında yayın yapmaktadır.
Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Bir mühendis
Bir mühendis
17 gün önce

Salt mühendis özlük haklarının iyileştirilmesi şiarı bir araya gelinen kamu mühendisleri adındaki platform şimdi de sendikalaşma yoluna gidilmiş. Takip ettiğim kadarıyla platform olarak gerek m.vekili görüşmeleri gerekse bakanlarla görüşmelerinden hiçbir sonuç alınamamıştır. Basın açıklamalarınızda da mevcut duruma sebep olan sermaye sınıfına ve muktedire hiçbir eleştiri yoktu. Oysa hiçbir hak arama mücadelesi politik olmayan bir tutumla olmaz. Sınıf mücadelesinin olduğu bir alanda apoltik bir mücadele mümkün değildir. Dolayısı ile kamu mühendisleri platformu olarak mücadeleniz başarıya ulaşamadı. Aynı apoltik tutumla sendikanın da başarılı olma ihtimali görmüyorum. Hiçbir siyasi pozisyonuna yakın olmadığı üzerinden bir iddiası kulağa hoş gelse de işçi işveren çatışması tam da politik bir tutumdur ve sendikanızı buradaki tutumu pozisyonunuzu belirleyecektir. Bu çıkışın daha çok mevcut hükümetin böl parçala yönet ile gerek TMMOB gerekse KESK gibi mukdedire karşı sınıf mücadelesi veren odalar ve sendikaların altını oyma girişimidir. Yani sarı sendikacılığın yeni bir ayağıdır. 1980 darbesi sonrası sendikalı olmanın dibe vurduğu bir ortamda muktedirin istediği parçalanmış sendikalar iktidarın istediği dikensiz gül bahçesidir. 1980 öncesi DİSK’in yaptığı grevlerle iktidarlar sallanırken bugün parçalanmış yapılar ve grev yasakları ile birlikte sendikalar işlevsiz hale getirilmek istenmektedir. Gidilen yol yol değildir, umarım tespitlerimde yanılırım.

Mahir Açık
Mahir Açık
3 ay önce

Kurulan her sendika, önce hitap ettiği kitle için çalışır, sonrasında kurucular koltuğunu korumaya çalışır. Ne yazık…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu