Kamu Mühendisleri Sosyal Medyada Dolaşan Zam Haberlerini Endişeyle İzliyor

Bazı haber sitelerinde Kamu Mühendislerinin tüm iyileştirmelerle birlikte Temmuz 2023 tarihinde 27 bin TL maaş alacağını bildirmektedir. Kamu mühendisleri Temmuz 2023 Tarihinde dengi meslekler ne kadar gelir elde edecekse o kadar maaş istemektedir.

Bilindiği üzere Sayın Cumhurbaşkanımız “Temmuz 2023 tarihinde kamuda çalışan ve en düşük ücreti alan memurun maaşını 22 bin TL seviyesine çıkaracağız” açıklamasını yaptı. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu açıklamasından sonra bir çok kişi “en düşük memur maaşı 22 bin TL olacaksa, kamuda görev yapan hakim, savcı, mühendis, doktor, öğretmen gibi diğer meslekler ne kadar maaş alacak” sorusunun cevabını merak etmeye başladı. Bazı haber siteleri ilgi mesleklerin Temmuz 2023 tarihinde ne kadar maaş alabileceğine dair tahminler yapmaya başladı. Bazı haber sitelerinin haberlerinde Temmuz 2023 tarihinde mühendislere % 30, % 40 ya da % 50 gibi oranlarla zam yapılabileceğini tahmin ederek bu tahminlere göre kamu mühendislerinin Temmuz 2023 maaşlarını dillendirmektedir. İlgi haber siteleri kamuda görev yapan ve en düşük maaşı alan düz memurların Temmuz ayında 22 bin TL net ücret alacağını belirtirken, “Mühendisler ise yüzde 30, 40 ve 50 zam ihtimalleriyle sırasıyla en düşük, 27 bin 700 lira, 29 bin 800 lira ve 32 bin lira maaş alacak.” ifadelerine yer vermektedir.

Haber Sitelerinin Algı Oyunlarını Kabul Etmiyoruz!

İlgi haber sitelerinin bilerek ya da bilmeyerek kamuda görev yapan mühendislerin Temmuz 2023 tarihinde alacağı maaşı 27 bin seviyelerinde olacak şeklinde göstermelerini kesinlikle kabul etmiyoruz! Kamu mühendisleri Temmuz 2023 tarihinde dengi meslek olarak kabul edilen mesleklerle aynı maaşı almak istemektedir. Dengi mesleklerle aynı maaşın verilmemesi, dengi mesleklerin bir kuruş altında maaş verilmesi kamu mühendislerini kesinlikle memnun etmeyecektir. Özetle;

Kamu mühendisleri; kamuda çalışan bir Uzman Doktor Temmuz 2023 tarihinde ne kadar gelire sahipse o kadar gelir elde etmek istemektedir. Kamu mühendisleri maaşlarının buna göre düzenlenmesini beklemektedir.

Kamu mühendisleri; bir hakim, savcı Temmuz 2023 tarihinde ne kadar gelire sahipse o kadar gelir elde etmek istemektedir. Kamu mühendisleri maaşlarının buna göre düzenlenmesini beklemektedir.

Kamu mühendisleri; emri altında çalışan bir işçi aylık 38 000 TL gelir elde ederken aylık sadece 18.000 TL gelir elde edebilmektedir. Kamu mühendisleri aldıkları sorumluluğun karşılığını alamamaktadır. Kamu mühendisleri maalesef yıllardır unutulmuş, bir köşeye atılmış ve özlük hakları, maaşları, itibarları yerle yeksan edilmiş bir haldedir. Kamu mühendisleri şu anda fena halde mutsuz ve huzursuzdur.

Kamu Mühendislerinin Maaş Beklentisi Nedir?

Kamu mühendisleri; kendisine denk olan bir uzman doktor kadar, bir hakim kadar, bir savcı kadar aylık geliri olmasını istemektedir. Kamu mühendisleri bu gelirin altında verilecek bir iyileştirmeden kesinlikle memnun olmayacaktır. Kamuda çalışan bir doktor, bir hakim nasıl hak ettiği geliri elde edebiliyorsa kamuda çalışan mühendis de hak ettiği geliri talep etmektedir.

Kamu Mühendisleri Temmuz 2023 tarihinde bir uzman doktor kadar aylık gelir elde etmediği sürece MUTLU olmayacaktır. Kamu mühendisleri hakkı olanı istemektedir. Kamu mühendisleri aldıkları sorumluluğun karşılığını talep etmektedir. Kamu mühendisleri kamudaki kontrol ve denetim mekanizmasının sorunsuz şekilde çalışmasını sağlayan, kamu yatırımlarının sağlıklı bir şekilde hayata geçirilmesini sağlayan kişilerdir…

Her mesleğin önemini biliyoruz fakat kamu mühendislerinin öneminin ve değerinin de farkına varılmasını ve kamu mühendislerinin maaş ve özlük haklarına acilen iyileştirmeler yapılmasını bekliyoruz. Kamu mühendislerinin kamunun vazgeçilmez unsuru olduğunu defaaten hatırlatıyoruz.

Kamu mühendislerinin maaşlarıyla ve özlük haklarıyla ilgili olarak yapılacak düzenlemelerin bu doğrultuda yapılması kamuda iş barışının yeniden tesis edilmesi noktasında çok önemlidir.

Sayın Cumhurbaşkanımızdan ve devlet büyüklerimizden Kamu Mühendislerinin maaş ve özlük haklarına yapılacak iyileştirmeleri hızlandırılarını arz ediyoruz.

Çalışmanın, emeğin ne demek olduğunu bilen, ilim ve irfan yolunca dirsek çürüten herkesin kamu mühendislerine destek olmasını rica ediyoruz. Kamu mühendislerinin maaş ve özlük hakları konusunda sadece ADALET istediğini bir defa daha dillendiriyoruz. Saygılarımızla…

Alper KODAZ

Bu sitenin yasal sahibi kendisi de bir kamu mühendisi olan Yüksek Elektrik Elektronik Mühendisi Alper KODAZ'dır. Sitemizin tek amacı kamuda görev yapan mühendis, mimar ve şehir plancısı meslektaşlarımızın maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesini sağlamaktadır. Sitemiz anayasada yer alan "Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir." hükmü kapsamında yayın yapmaktadır.
Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
tekniker
tekniker
9 ay önce

sadece mühendisleri değil tüm teknik personeli kapsayıcı olsanız daha iyi olurdu. yine kendinizi merkeze koyuyorsunuz. kendi aranızda birlik ve beraberlikten yoksun tavrınızla haklı davanızda başarısız olacaksınız

brk
brk
11 ay önce

Sendikalarda bu duruma çanak tutmaktadır. Ağzımıza bal çalınıp, susmamız beklenmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu