Kamu Mühendisleri Temmuz 2023 Zamından Memnun Değil!

Kamuda çalışan memur ve memur emeklilerine yapılan zam maalesef Kamu Mühendislerinin yüzünü güldürmemiştir. Kamu Mühendisleri dört gözle kamu mühendislerine özel, meslek bazlı mali iyileştirme beklemektedir. Mühendisler meslek bazlı, mühendislere özel iyileştirme beklemektedir.

TUİK’in Haziran ayı enflasyon verisini açıklamasının ardından Hükümet kamuda çalışan memurların maaşlarına yapılacak zamma ilişkin bir kanun teklifi hazırladı ve bu kanun teklifi TBMM’nin onayına sunuldu. Teklif ile tüm kamu çalışanlarının aylık ve ücretlerinde enflasyon farkı dahil yapılması öngörülen artışa ilave olmak üzere seyyanen net 8 bin 77 liralık bir artış yapılacağı belirtildi.

Memur ve memur emeklilerine yönelik yapılacak bu iyileştirmeyi KABUL ETMİYORUZ! Yapılan iyileştirmenin maalesef kamuda görev yapan mühendis, mimar ve şehir plancıların dertlerine derman olmayacağını bir defa daha özellikle belirtiyoruz. Kamuda görev yapan mühendislerin maaş ve özlük haklarının acilen iyileştirilmesini ve MESLEK BAZLI İYİLEŞTİRME yapılarak KAMU MÜHENDİSLERİNİNİN GELİRİNİN DENGİ DENGİ MESLEK OLARAK KABUL EDİLEN UZMAN DOKTOR, HAKİM, SAVCI SEVİYESİNE ÇIKARILMASINI TALEP EDİYORUZ.

6 TEMMUZ 2023 ZAMMI MÜHENDİSE NASIL YANSIYACAK?

TBMM’ye sunulan kanun teklifi yasalaştığında kamuda görev yapan düz memurların geliri %86 oranında, kamuda görev yapan mühendis, mimar ve şehir plancı gelirleri % 62 oranında, kamuda görev yapan hakim ve savcı geliri % 34 oranında, kamuda görev yapan doktor geliri ise % 30 oranında artmış olacak.

Site yönetimimizce hazırlanan aşağıdaki tabloyu inceleyerek daha detaylı bilgiye edinebilir ve yazımızda yer alan bilgileri denetleyebilirsiniz. Şeffaflık ve denetime elverişlilik anlamında yaptığımız çalışmayı sizlerle de paylaşıyoruz.

Seyyanen Yapılan Zam Enflasyon Farkı ve Temmuz Zam Oranı Toplamı Düz Memur Maaşı Mühendis Geliri Hakim-Savcı Geliri Doktor Geliri
Temmuz Zammı Öncesi 11.848,00 TL 18.142,00 TL 49.014,00 TL 63.425,00 TL
Temmuz Zammı Sonrası 8.077,00 TL 0,1755 22.004,32 TL 29.402,92 TL 65.692,96 TL 82.633,09 TL
GELİR ARTIŞ ORANI (YÜZDE) 85,72% 62,07% 34,03% 30,28%

Yukarıdaki tablodan anlaşıldığı üzere Temmuz 2023 zammı en çok düz memurlara fayda sağlamıştır. Kamu mühendisleri de maalesef kamuda düşük gelir grubunda çalışan kesimde yer aldığı için seyyanen yapılan zam KAMU MÜHENDİSİNE POZİTİF OLARAK yansımıştır. Temmuz zammı çok gelir elde edenleri NEGATİF YÖNDE, az gelir elde edenleri ise POZİTİF YÖNDE etkilemiştir. Temmuz zammı kamuda görev yapan memurların maaşlarını birbirine yaklaştırmış, üst gelir grubu ile alt gelir grubu arasındaki makas biraz olsun azalmıştır.

KAMU MÜHENDİSLERİ TEMMUZ ZAMMINDAN MEMNUN MU?

Kamuda görev yapan mühendis, mimar ve şehir plancılar temmuz 2023 tarihinde yapılan gelir düzenlemesinden kesinlikle memnun değildir çünkü kamu mühendisleri yapılan düzenleme ile üst gelir grubuna bir nebze olsun yaklaşmıştır fakat alt gelir grubu olarak nitelenen diğer meslek grupları daha yüksek oranda zam aldıkları için bu meslek grupları neredeyse kamu mühendisine denk gelir elde etmeye başlamıştır.

Ayrıca yapılan düzenleme neticesinde yukarıda yer alan tablodan da görüldüğü üzere HAKİM, SAVCI, DOKTOR maaşları ile Kamu Mühendisi maaşı arasında UÇURUM olduğu görülmektedir. Kamu mühendisleri denk meslek olarak kabul edilen hakim, savcı, uzman doktor maaşı kadar gelir elde etmek istemektedir. Kamu mühendisleri Temmuz 2023 zammı ile sadece 29 bin tl gelir elde edebilirken, kamuda görev yapan doktor 82 bin TL, hakim ve savcılar 65 bin TL gelir elde etmektedir Kamuda görev yapan işçiler ise 38 bin TL gelirle halen kamu mühendisinden fazla gelir elde etmektedir.

KAMU MÜHENDİSLERİ NE İSTİYOR?

Kamu mühendisleri aldıkları risk ve sorumluluğun karşılığını elde etmek ve kamuoyunda mühendise denk kabul edilen HAKİM, SAVCI, DOKTOR gibi mesleklerle aynı geliri elde etmek istemektedir. Kamu mühendisleri maalesef emri altında çalışan işçilerden çok daha düşük gelir elde etmektedir.

Kamu mühendisleri kendilerine özel bir mali düzenleme yapılmasını talep etmektedir.

KAMU MÜHENDİSLERİ TEMMUZ ZAMMI İLE MESLEĞE ÖZEL BİR KAZANIM ELDE ETMEMİŞTİR.

KAMU MÜHENDİSLERİNİN UĞRADIĞI HAKSIZLIK VE ADALETSİZLİK HALEN GİDERİLMEMİŞTİR.

KAMU MÜHENDİSLERİNE ÖZEL MALİ İYİLEŞTİRME TALEP EDİYORUZ.

MESLEĞE ÖZEL BİR MALİ DÜZENLEME YAPILMASINI VE GELİRLERİMİZİN DENGİMİZ OLAN MESLEKLERİN SEVİYESİNE ÇIKARILMASINI İSTİYORUZ.

Saygılarımızla…

Alper KODAZ

Bu sitenin yasal sahibi kendisi de bir kamu mühendisi olan Yüksek Elektrik Elektronik Mühendisi Alper KODAZ'dır. Sitemizin tek amacı kamuda görev yapan mühendis, mimar ve şehir plancısı meslektaşlarımızın maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesini sağlamaktadır. Sitemiz anayasada yer alan "Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir." hükmü kapsamında yayın yapmaktadır.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu