Kamu Mühendislerinden Sendikalara Açık Mektup!

Kamu Mühendislerinin maaş ve özlük hakları zaman içerisinde eridi gitti. Bu süreçte hiç bir sendika "kamu mühendisleri mağdur oluyor" demedi ya da diyemedi! Sendika ayrımı yapmaksızın tüm sendikalar kamu mühendislerine sırtını döndü!

Değerli Sendika Yöneticileri;

Gelin sizinle bugün bir vicdan muhasebesi yapalım. Gelin hepimiz eteğimizdeki taşları dökelim. Şunu artık siz de kabul ediyorsunuz ki; Kamu Mühendislerinin maaş ve özlük hakları yıllar içerisinde eridi, maaşlar buhar oldu uçtu. Bir zamanlar orta sınıf olarak görülen kamu mühendisleri şimdi geçim derdine düştü. Kamuda çalışan mühendisler eskiden kazandığımız parayı nasıl değerlendirsek ve nereye yatırım yapsak diye düşünürdü. Gelinen noktada kamu mühendisleri maalesef ayın sonunu nasıl getireceğini kara kara düşünür oldu.

Kamu Mühendislerine Sendikalar Destek Oldu mu?

Kamu mühendisleri maaş ve özlük haklarını ve hatta itibarlarını kaybederken bu süreçte hiç bir sendika kamu mühendislerine zerre kadar destek olmadı. Hiç bir sendika “kamu mühendisleri mağdur oluyor. Diğer tüm mesleklere iyileştirme yapılırken kamu mühendislerine hiç bir iyileştirme yapılmıyor. Biz kamu mühendislerinin sesini duyuralım” demedi ya da diyemedi!

Kamu mühendislerinin emri altında çalışan işçiler kamu mühendislerinin iki katı maaş alır durumda olmasına rağmen sendikalar bu haksızlığa dur demedi. Kamu mühendisleri maaşlarını ve zamanla itibarlarını kaybederken tüm sendikalar uyudu. Herkes kendi koltuğunun derdine düştü ve herkesin keyfi yerinde olduğu için kamu mühendisleri unutuldu. Tok olan sendikalar aç olan kamu mühendislerinin halini anlamadı ya da anlayamadı. Kamuda çalışan işçiler kamu mühendisleriyle dalga geçer hale gelirken, hakim, savcı, doktor maaşları alıp başını giderken kamu mühendislerinin sesini kimse duymadı!

Kamu mühendisleri sabırla bir köşede bekledi. Kamu mühendisleri yıllardır sendikaların, meslek odalarının yada bir siyasinin kamu mühendislerine yapılan haksızlığı farketmesini bekledi. Kamu mühendisleri kendi işlerine odaklanarak ve adalete inanarak elbet bu haksızlık bir gün bitecek diye yarasına tuz basıp sustu. Kamu mühendisleri “birileri elbet bizi görecek ve bu haksızlığa son verilecek. Bizim çilemizi birileri elbet görecektir ve bize destek olacaktır” diye bekledi. Fakat yıllardır hiçkimse kamu mühendislerini görmedi. Hiçkimse kamu mühendislerini duymadı. Sendikaların tamamı yıllardır üç maymunu oynadı! Hatta öyle ki bir çok sendika kamu mühendislerinin hakkı yenilirken kamu mühendislerinin haklarının yenilmesine destek oldu! Mesela bazı sendikalar kamu mühendisine verilen giyim yardımını çok buldu ve bir şekilde yukardan bastırarak kamu mühendisinin yasal hakkı olan giyim yardımını böldü ve giyim yardımı parasını düz memurlara da verdi! Bazı sendika temsilcileri “kamu mühendislerine bu maaş bile fazla. Ne yapıyorlar ki” dedi. Bilginin ve emeğin değerini ayaklar altına alanlar yine sendikalar oldu. Kamu mühendislerine ilk taşı sendikalar attı…

Şimdi “Kamu mühendisini destekliyoruz. Kamu Mühendislerinin özlük haklarının iyileştirilmesini talep ediyoruz” diye yalandan açıklama yapan sendikaların aslında kamu mühendislerinin bu çukura düşmesine sebep olan kişiler olduğunu biliyoruz. Şunu biliniz ki kamu mühendisleri her şeyin farkında…Yaptıklarınızı unutmadık ve unutmayacağız! Fakat şu noktada derdimiz bağcı dövmek değil üzüm yemek. Şu noktada sendikaların hatalarını anlayıp kamu mühendislerine destek vermesini bekliyoruz.

SENDİKALARDAN İYİ NİYETLERİNİ GÖSTERMELERİNİ BEKLİYORUZ

Sendikaların kamu mühendislerine yönelik destek açıklamalarını görüyor ve sendikaların bu açıklamalarını büyük bir mutluluk ve heyecanla karşılıyoruz. Fakat şunu açıkca belirtmek isteriz ki kamu mühendisleri hikayeden yapılan açıklamalarla bir kazanım elde edemez. Sendikalar eğer gerçekten kamu mühendislerine destek olacaksa seslerini daha da yükseltmelidir. Sendikalar kamu mühendislerinin maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesini talep ediyor ise bunu daha üst perdeden ve daha net şekilde beyan etmelidir.

Twitter üzerinden yalandan açıklamalar yaparak gönül okşamak ile kamu mühendisleri bir kazanım elde edemez! Gerçekten kamu mühendislerine destek veriyorsanız bunu daha net ve daha somut şekilde ortaya koymanızı bekliyoruz. Sendikalardan daha somut adımlar atmalarını, kanun koyucunun sendikalara tanıdığı hakları kullanmalarını, sendikaların kanunun kendilerine tanıdığı yasal hakları KAMU MÜHENDİSLERİ LEHİNE kullanmasını bekliyoruz. Kamu mühendisleri olarak daha somut adımlar bekliyoruz.

Üyelerinin gönlünü okşamak için açıklama yapan sendikalardan yorulduk. Üye kaybetmekten korktuğu için kamu mühendislerine destek tweetleri atan sendikacılardan bıktık. Biz kamu mühendisleri olarak bundan sonra gerçekten kamu mühendislerine destek olunmasını istiyoruz. Sendika yöneticilerinin kamu mühendislerine sözde değil özde destek olmasını rica ediyoruz. Şunu biliniz ki kamu mühendislerinin artık beklemeye tahammülü kalmamıştır. Kamu mühendisleri alın terlerinin karşılığını almak için sendikaların yapmadığını yaparak kendi hakkını aramak için yollara düşmüştür. Sendikaların da adalet arayışımızda bize destek olmasını istiyoruz ve bekliyoruz. Sendikaların kamu mühendislerinin tam yanında konumlanmasını ve derdimizle dertlenmesini bekliyoruz.

KAMU MÜHENDİSLERİNİ KAMU MÜHENDİSLERİNE SOMUT DESTEK VERMEYEN SENDİKALARDAN AYRILMAYA VE KAMU MÜHENDİSLERİNE DESTEK VEREN SENDİKALARA KATILMAYA DAVET EDİYORUZ

Değerli kamu mühendisi meslektaşımız; Gelinen noktada şunu özellikle belirtmek istiyoruz. Kamu mühendislerinin bu çukura düşmesinde en büyük pay sendikalarındır. Kamu mühendislerinin maaş ve özlük hakları uçup giderken hiç bir sendika kamu mühendislerine el uzatmamış, hiç bir sendika kamu mühendislerinin derdiyle dertlenmemiştir. Hiç bir sendika kamu mühendislerini umursamamıştır. Sendikalar kendi şahsi çıkarları uğruna kamu mühendislerini yok saymıştır. En nihayetinde kamu mühendisleri kendi sorununu kendisi çözmek adına bireysel çalışmalar yapmak zorunda kalmıştır. Sendikalar üzerine aldıkları görev ve sorumlulukların gereğini kamu mühendisleri özelinde yerine getirmemiştir ve halen de getirememektedir.

Sizden ricamız kamu mühendislerine destek olmayan sendika üyeliklerinizi acilen sonlandırmanızdır. Kamu mühendislerinin maaş ve özlük haklarına yönelik çalışmalar yapmayan hiç bir sendikaya üye olmamanızı ve kamu mühendislerine açıktan, somut, yürekten destek olan sendikalara üye olmanızı bekliyoruz. Kamu mühendislerini bu çukura düşüren sendikalardan ayrılmanız kamu mühendislerinin mücadelesine yapacağınız en büyük katkıdır. Eğer gerçekten kamu mühendislerinin sesinin duyulmasını istiyorsanız, eğer gerçekten kamu mühendislerinin maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesini istiyorsanız kamu mühendislerini görmezden gelen sendikalardan acilen ayrılınız. Sendikalarınıza “kamu mühendislerine açık destek” vermeleri konusunda baskı yapınız! Sendikanıza “kamu mühendisleri için neler yaptınız?” diye sorunuz. Kamu mühendisine destek olmayan sendikalarla bağınızı koparınız.

Kamu mühendislerinin maaş, özlük hakkı ve mesleki itibarının kazanılması adına yapılması gerekenleri yapma kudretinde olduğunuzdan şüphemiz yoktur! Kamu mühendislerini açlığa, yoksulluğa mahkum edenlerle yollarınızı ayırmanızı kamu mühendisleri adına rica ediyoruz.

Alper KODAZ

Bu sitenin yasal sahibi kendisi de bir kamu mühendisi olan Yüksek Elektrik Elektronik Mühendisi Alper KODAZ'dır. Sitemizin tek amacı kamuda görev yapan mühendis, mimar ve şehir plancısı meslektaşlarımızın maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesini sağlamaktadır. Sitemiz anayasada yer alan "Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir." hükmü kapsamında yayın yapmaktadır.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu