Kamu Mühendislerinin Talepleri Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na Kaldı

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi'nin son görüşmesinden sonra açıklama yaptı. Açıklamasında kamuda görev yapan mühendislerin kazanımlarına yönelik taleplere ilişkin uzlaşma sağlandığını fakat oransal kısımda anlaşma sağlanamadığını, oransal kısımla ilgili olarak konunun Hakem Kuruluna kaldığını açıkladı.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi’nin son görüşmesinden sonra açıklama yaptı. Açıklamasında “Oransal kısım hakeme gidecek ve tahkim süreci başlayacak ama genel toplu sözleşmeye ilişkin oransal zammın dışındaki kısımlarda önemli başlıklarda kazanımlar olduğu gibi 11 hizmet kolunda mutabakatla toplu sözleşme sonuçlandı”

11 hizmet kolunda 128 adet yeni ve revize madde var. Yani ilave kazanımların oluştuğu madde var. 291 toplam hizmet kolu, 50 tane de genel olmak üzere toplam 341 maddenin olduğu bir kazanım skalası… Memurlar açısından önemli bir süreç. Toplu sözleşme masası en önemli sosyal diyalog mekanizması, en önemli çözüm merkezi.

Genele ilişkin uzlaştığımız ama hakeme gidecek olan hükümler var, oransal kısımda uzlaşamadığımız için. Bakanlıkla ortak uzlaşı içerisine aldığımız kısımda şeflerin, müdürlerin, mühendislerin, şube müdürlerinin, mimarların, veteriner hekimlerin, müdür yardımcılarının, tabip dışı sağlık personelinin, tekniker, teknisyen gibi bir unvandaki arkadaşımızın da bu anlamda toplu sözleşme hükmünde gözletildiği başlıklar var.”

Kamu Mühendisleri Toplu Sözleşmede Kazanım Elde Edebildi mi?

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın açıklamasının biraz karışık olduğu görülmekle birlikte açıklamadan şu anlaşılıyor. Kamu mühendislerine iyileştirme yapılması konusunda yetkili sendikanın ve kamu işveren heyetinin anlaşma sağladığı fakat yapılacak iyileştirmenin oranı konusunda bir anlaşmazlık olduğu anlaşılıyor. Kamu mühendislerine yapılacak iyileştirmenin oranı konusunda bir anlaşma sağlanamadığı için kamu mühendislerinin özlük haklarına yönelik yapılacak iyileştirmenin oranına Kamu Görevlileri Hakem Kurulu karar verecek.

Hali hazırda kamu mühendislerinin herhangi bir kazanım elde EDEMEDİĞİ, fakat Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun kararı sonrasında bir kazanım ELDE EDEBİLECEĞİ, bu kazanımın oranının henüz belli OLMADIĞI, Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun belirleyeceği oranda kamu mühendislerinin toplu sözleşme görüşmelerinden bir kaznanımının olabileceği görülmektedir.

Sözleşme İmzalanacak mı?

 Edinilen bilgiye göre 11 hizmet kolunda yetkili sendikalar toplu sözleşmeyi imzalayacak. Kamu mühendislerinin bu husustaki durumu ne olur onu tam anlayabilmiş değiliz. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın açıklamasına göre ORANSAL KISIMLAR için hakem kurulunun karar verileceği söyleniyor fakat 11 hizmet kolu için de imzaların atılacağı bildiriliyor. İmzalar atıldıktan sonra oransal kısım için Kamu Görevlileri Hakem Kurulu bir karar alır mı belli değil. Kamu Görevlileri Hakem Kurulu İMZALANAN sözleşmeyi gerekçe gösterip ORANSAL KISIMA ilişkin bir değerlendirme yapmaz ise bu durumda kamu mühendisleri toplu sözleşmeden hiç bir kazanım elde etmeden ayrılacak. Ama eğer Kamu Görevlileri Hakem Kurulu oransal kısma karar verirse bu durumda kamu mühendisleri ufak da olsa bir kazanım elde edebilecek gibi…

Konunun takipçisiyiz.

Alper KODAZ

Bu sitenin yasal sahibi kendisi de bir kamu mühendisi olan Yüksek Elektrik Elektronik Mühendisi Alper KODAZ'dır. Sitemizin tek amacı kamuda görev yapan mühendis, mimar ve şehir plancısı meslektaşlarımızın maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesini sağlamaktadır. Sitemiz anayasada yer alan "Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir." hükmü kapsamında yayın yapmaktadır.
Subscribe
Bildir
guest

9 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
mscengineereee
mscengineereee
7 ay önce

Engelli ve Bilgisayar Mühendisi olup kurumun yazılım ve entegrasyonlarını yapanların arazı y cıkmadıkların dan bır ödemesı yok sayın yetkılıler ? PHd. Öğr bir muhendis çaycıdan düşük alıyor duyurun ya

Nejat
Nejat
7 ay önce

Peki kamu işveren heyetinin kararı ne zaman belli oalcak. oranlar konusunda anlaşılamadığı için 131. maddeyi es gecebilme gibi bir lüksleri yok gibi anlıyorum?. yani 131. maddedeki oranları revize edebilir ama maddeyi komple es gecemez diye anlıyorum dogru mu anlıyorum?

mscengineereee
mscengineereee
7 ay önce
Reply to  Nejat

31 ağustos ta

hüss
hüss
7 ay önce

Mühendislerin emekliliğine yönelik hiç bir çalışma yoktur. Hala 7.500 lira emekli maaşı alanlara iyileştirme yapacağız diye popülizm yapılıyor. Yıllarca çalış, en üstten prim yatır, ama hiç bir işe yaramasın. Yetkili sendika bile mühendis emeklisini ağzına almıyor.

Mühendis
Mühendis
7 ay önce

Max 1000 TL kadar bir kazanım elde edilmiş. Şimdi kazanımınızı alın ve sessizce sendika üyeliğine devam edin.

turhan demir
turhan demir
7 ay önce

Bu konuda ortak uzlaşı olduğu belirtilmiş, Oransal olarak uzlaşılamayan kısmın tüm memurlara yönelik kısım olduğu anlaşılıyor. İmzalanan tutanaklar yayınlanırsa durum daha da netleşeek.

mscengineereee
mscengineereee
7 ay önce
Reply to  turhan demir

tutanak ta memursenin reklam yapacak bir kazanımı olsa paylaşılırdı. Oraya hala uye olanlara seslenıyorum meslektas olamayız bızım meslek matematık ıstatıstık ongoru gerektırıyor

CemalGül
CemalGül
7 ay önce

Merhaba, yayılan söylentiler eğer gerçekse; yapılan düzenleme ile çok ama çok cüzi bir değişim olacağı anlaşılıyor. İnşallah elde edilecek kazanımın; Sanayi Bakanlığı taşra teşkilatında şoför olmadığından araçlı göreve çıkan mühendis arkadaşlar araçlarını kendileri kullandıkları için kendilerine verilen 5 TL yanlış okumadınız (beş Türk Lirası) kazanımından daha fazla olması temennisiyle tüm meslektaşlarıma esenlikler diliyorum.

Mahir Dağlı
Mahir Dağlı
7 ay önce

Ben açıklamayı daha pozitif yorumladım. Umut verici buldum. Özellikle teknik sorumluluk maddesindeki mühendisler ve veteriner hekim gibi ünvanları kullandı. Bu sefer olacak gibi. İçime umut doğdu açıkçası. Özellikle sizlere teşekkür ederim. Çok emek harcadınız. Umarım her şey beklediğimize yakın sonuçlar. Saygılar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu