Mühendis Mühendisin Sesini Keserken Devlet Büyükleri Bizi Neden Dinlesin

Eğri oturup doğru konuşalım. Gelin iğneyi kendimize çuvaldızı başkasına batıralım. Mevcut durumda mühendis mühendisin sesini kesiyor ve mühendis fikirlerini özgürce dile getiremiyor. Mühendisin sesine kesen de yine bir kamu mühendisi...

Dernek, vakıf, sendika, platform vb oluşumlar adı altında kamu mühendislerinin haklarını savunduğunu iddia eden bir takım yapılar malumunuz olduğu üzere sosyal medya hesapları açtı ve bu hesaplar üzerinden kamu mühendislerini yönetiyor ya da yönlendiriyor. Fakat ne hikmetse bu yapılar sanırım kamu mühendislerinin sesini kesmek üzere görevlendirilmiş piyon olarak görev yapıyor.  Bu yapılar kafasına göre twitter hesabından adam engelliyor, telegram hesabını yazışmalara kapatıyor, böl parçala yönet anlayışı ile kamu mühendislerini sindiriyor. Kamu mühendisinin sesini yine kamu mühendisleri kısıyor.

Kamu mühendislerinin sosyal medya hesaplarını yöneten kişiler kamu mühendislerinin fikir tartışması yapmasına dahi izin vermiyor. Mühendis mühendisi dinlemezken devlet büyüklerinin, sendikaların, odaların vb bizi dinlemesini ve anlamasını bekliyoruz. Bu yapıların görevi insanları susturmak değil insanları konuşturmak ve herkesi harekete geçirmek. Oysa ki malum yapılar sayesinde her şey YASAK. Telegramda yazışmak yasak, kendi gibi düşünmeyen kişilerin konuşması yasak, kendi gibi davranmayanların bilgi paylaşması yasak…Yasak oğlu yasak. Şöyle ki;

Telegram Hesapları Neden Kapalı? Mühendisin Sesini Mühendis Kesiyor

Bu yapıların açtığı ve yönettiği telegram hesabı aylardır kullanıcıların mesaj yazmasına kapatılmış durumda. Önemli haberler çıktığında bu habere dair ulusal çapta yazışma yapmak, haberi kaynağından öğrenmek, doğru bilgiye ulaşmak için bu yapıların telegram hesabına bakan kişiler duvara çarpıp geri dönüyor.. Sosyal medya uygulamalarına mesaj yazmasına izin verilmeyen, fikir, duygu ve düşüncelerini paylaşamayan kamu mühendisleri boynunu büküp bekliyor. Bu sosyal medya hesaplarını yönetenler yazışmaları kafasına göre aylar önce kapattı ve geri de açmıyor. Sebebi her ne olursa olsun KAMU MÜHENDİSİ ÖZGÜRCE FİKİR, DUYGU VE DÜŞÜNCE paylaşımında bulunamıyor. YASAKLARLA MI HAK ELDE EDECEĞİZ? Kamu mühendisi daha derdini birbirine anlatamıyor?

Twitter Hesaplarından Kafasına Göre Kişi Engelleniyor ve Yazılar Kafasına Göre Yoruma Kapatılıyor

Kamu mühendislerinin twitter hesaplarını yöneten arkadaşlar kafasına göre beğendiği yazıları paylaşıp beğenmediğini paylaşmıyor. Bazı yazıları yazıp sonra da yazıları gelen tepkiler nedeniyle yorum yazmaya kapatıyor. Kimse de “arkadaş sen ne yapıyorsun” demiyor. Bırakın kamu mühendisleri konuşsun! Bırakın insanlar fikirlerini açıklasın.

Düşünceye Zincir Vuranlardan Yorulduk

Aman o sendika ne der, aman bu oda ne düşünür, aman efendim şunun gruru incinir diye diye kamu mühendisleri diğer kamu mühendislerinin sesini kesiyor. Kimse çıt çıkaramıyor. İlgili kişiler sistemden korkuyor. Kamu mühendislerinden ses çıkarmak isteyenlere de bu kişiler “sus. hepimize zarar vereceksin” diyor ve herkes sus pus oturuyor.

Korkaklar Her Gün Cesurlar Bir Gün Ölür

Kamu mühendisleri maaş ve özlük haklarında kazanım elde etmek istiyorsa daha cesur olmak zorunda. Öncelikle balık baştan kokar derler. Önce başta olduğunu düşünenler aylardır verilen mücadeleye rağmen neden bir kazanım elde edemedik diye düşünmeli. Mühendisin sesini kesmekle bir kazanım elde edilemediğini anlamalı. İnsanları ve grupları küstürünce kamu mühendislerinin bir kazanım elde edemediği görülmeli. Kamu Mühendisleri Bölünürse Yok Olur, Birleşirse Tok Olur. Bunu herkesin anlaması lazım.

Son olarak şunu dile getirmek istiyoruz. Kamu mühendislerinin özgürce paylaşım yapmalarının önü açılmalıdır. Keyfi uygulamalara son verilip ortak akılla hareket etme vakti gelmiştir.

Kendine üst akıl diyen ve tüm süreci kafasına göre yönlendiren bir grup kamu mühendisinin yeterince akıllı olmadığı bugün bir kere daha ortaya çıkmıştır. Artık yeni yol haritası belirleme vaktidir. 

Alper KODAZ

Bu sitenin yasal sahibi kendisi de bir kamu mühendisi olan Yüksek Elektrik Elektronik Mühendisi Alper KODAZ'dır. Sitemizin tek amacı kamuda görev yapan mühendis, mimar ve şehir plancısı meslektaşlarımızın maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesini sağlamaktadır. Sitemiz anayasada yer alan "Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir." hükmü kapsamında yayın yapmaktadır.
Subscribe
Bildir
guest

5 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
KamuMühendisi27
KamuMühendisi27
5 ay önce

TBMM e-dilekçe kısmına verilmiş “Mühendislik Meslek Kanunu” ile ilgili bir dilekçe oluşturulmuştur.İmza atmak isteyenler meslektaşlarımızın bilgilerine sunarız.

Başvuru Tarihi : 02/11/2023
Geçici Dilekçe No : D28-G4796
Dilekçe No : D28-4694
Dilekçenin Konusu : Mühendislik Meslek Kanunu Yasalaşması
İmza Sayısı : 1626
Dilekçenin Durumu : İşleme Alındı

Hkn
Hkn
7 ay önce

Ülkemizde mühendislik mesleğinin yada şöyle diyelim; mühendislik kavramının içini yıllar içinde boşalttılar.Mühendis ünvanını çok kolay ulaşılabilir hale getirdiler. Birkaç baba üniversite dışında verilen mühendislik eğitimi kalitesini zaten hiç tartışmıyorum bile..Hal böyle olunca, değersizleştirildik, sıradanlaştırıldık öyle ki; kamuda mühendise ıvır zıvır her işi yaptırırlar.. Öyle branşa falan da bakmazlar..Yanlış mı? hepimiz biliyoruz, yaşıyoruz.. Birde işin içine siyasi boyut sokulunca ötekileştirildik. Bir o eksik kalmıştı o da oldu. Sonuçta; eldivenle bile sevilmeyen evladı olduk devlet babanın..Eski mühendis arkadaşların bir çoğu gibi ben de tıp fakiltesi puanını yakarak bu mesleği tercih ettim. Zaman zaman içimde pişmanlık kıvılcımları çakmıyor da değil ama da bunca sene alınteri ile yaptığım mesleğimi inatla savunuyorum ve sürdürüyorum.
Her ne denirse densin. Biz yine de mesleğimizi severek yapalım. Mesleğimize önce kendimiz saygı duyalım.. Gün olur elbet bizler de hakettiklerimize kavuşuruz. Kalın sağlıcakla..

MK mk
MK mk
7 ay önce
Reply to  Hkn

Mühendislik kanunu çıkartılıp mühendis – teknisyen – tekniker hiyerarşisinin kanunen tasdik edip kurumlar da bunlar olmayınca çalışmama gibi haklar verilmeli. Ben teknisyen-teknikeri yönlendirmem lazım yanıma taşeron temizlik işçisini vermişler, böyle kamu düzeni mi olur, ona da emir edemiyorsun, mühendislikten anlamıyor.

can
can
5 ay önce
Reply to  Hkn

Sayın meslektaşım biz mühendisleri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de parçalayıp bölüp ne yazık ki sonunda da yönetmişler. Emsal meslekler olduğu için örnek veriyorum bir çok sağlık dalı olmasına rağmen fakültede ayrıştırma yapılmadan her hekim aynı tıp fakültesini okuyor. oysa ki göz ile kardiyoloji alanı gereği çok başka uzmanlık dalı. Gelelim avukatlara her adli konu farklıyken yani boşanma avukatı ile ceza avukatının yaptığı yargı hizmeti çok başka iken hepsi hukuk fakültesi mezunları. işte bu konuyu buralardan başlayarak ele almak gerek. Bizlerin birlik içinde güçlü olabilmesi için tıp fakültesi ve hukuk fakültesi gibi herkes öncelikle mühendislik fakültesi mezunu olup uzmanlaşma daha sonra yapılmalı. Bunları dile getirebilecek herhangi bir üniversite yada mühendis odaları var mı? YOK. Bu sorun çözülmeden birlik olma şansımız yok çünkü her bölüm diğerini ötekileştiriyor. Bir diğer konu ise üniversiteye girerken son yıllarda uygulanan başarı sıralaması. Tıp için ilk 50 bin, diş için ilk 80 bin, eczacılık ilk 100 bin, hukuk için ilk 125 bin, mühendislik ve öğretmenlik için ilk 300 bin. yani ösym bizleri öğretmen seviyesinde görüyor arkadaşlar. Bu uygulamaya ses çıkaran kimse var mı? YOK. mühendisi hekimin altıda biri görme anlayışı var. Bizler bu haksızlıkları dillendirip gidermediğimiz taktirde ortalama bir hekim kamuda 75 bin TL ücret alırken ortalama bir mühendis bunun ancak yarısını alabiliyor.

MK mk
MK mk
7 ay önce

Fatih ERBAKAN; Kamu mühendisleri en az Uzman Doktor kadar maaş almalı dedi. Memur-Sen +17.000 ek zam talep etti. CHP milletvekili +28.000 ek Zam kanun teklifi verdi. 7. Toplu sözleşmede hükümet 5. Derece Kamu Mühendisine sadece 242,15 lira zam verdi. Uzman Doktor 80.000(ek mesai ve ödemelerle) Kamu Mühendisi 28.000 alıyor. Vedat Bilgin sene sonuna kalmadan iyileştirme olacak dedi vedat Işıkhan çalışma var dedi sonuç 242 ₺ lira zam büyük kazanım 😂

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu