Mühendis ve Teknik Hizmet Çalışanları Enerji Sektöründe Sendika Kuruyor: Mühendis Tek-Sen Enerji

Mühendis ve teknik hizmet çalışanları uzun süren mücadele sonucunda Enerji Sanayi ve Maden Hizmet Kolunda kendi sendikasını kurmaya karar verdi. Kurulacak sendikanın isminin Mühendis Tek-Sen Enerji olmasına karar veren oluşum, kendi hakkımızı artık kendimiz arayacağız diyor!

Kurda “ensen neden kalındır” diye sormuşlar. Kurt cevap vermiş “kendi işimi kendim görürümde ondan” diye. Mühendisler de yıllardır haklarını arasınlar diye çeşit çeşit sendikalara bel bağladı. Memur sendikalarının mühendisin hakkını da savunacağına saf saf inandı ve en nihayetinde gelinen noktada görüldü ki mühendisin mali ve sosyal hakları hiç bir sendikanın umrunda değil. Hal böyle olunca kamuda görev yapan teknik personeller kurt gibi yollarda düştü ve yıllardır yapılan hatadan artık vazgeçmek gerektiğini nihayet anladı. Bir grup teknik personel büyük bir sorumluluk alarak Mühendis Tek-Sen Enerji isimli sendikayı kurmaya karar verdi. Bu sendika sayesinde artık mühendisler kendi haklarını kendileri arayacak. Bu sendika sayesinde artık teknik personellerin de enseleri kalınlaşacak diye umuyoruz.

Eylül ayı içerisinde kurulacak olan Mühendis Tek-Sen Enerji Sendikası, enerji sektöründeki mühendis ve teknik hizmet çalışanlarını bir araya getirerek hakları için güçlü bir ses olmayı hedefliyor. Uzun zamandır yaşanan hak ihlallerine karşı sosyal medyada ve meclis görüşmelerinde mücadele eden çalışanlar, artık kendi sendikaları aracılığıyla haklarını aramaya kararlı.

Gerek sosyal medya platformlarında yürüttükleri etkin kampanyalar, gerekse Ankara’da gerçekleştirdikleri büyük çaplı basın açıklamalarıyla dikkatleri üzerine çeken mühendis ve teknik hizmet çalışanları, mevcut düzende görmezden gelinmenin yol açtığı hak kayıplarına daha fazla sessiz kalmak istemiyor. Yaklaşık iki ay önce sendika kurma çalışmalarına başlayan grup, enerji sektöründeki mühendis ve teknik hizmet çalışanlarının haklarını yasal zeminde korumak ve geliştirmek amacıyla harekete geçti.

Sendikanın Adı “Mühendis Tek-Sen Enerji”  Olarak Belirlendi

Sendika tüzüğünün hazırlık aşamasında olan Mühendis Tek-Sen Enerji, gerçekleştirdikleri anket sonucunda isimlerini belirledi. Sendikanın adı, “Mühendis Tek-Sen Enerji” olarak resmen açıklandı. Enerji sanayi ve maden hizmet kolunda kurulacak olan bu ilk sendika, diğer hizmet kollarında da benzer çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte daha büyük bir konfederasyonun temelini atmış olacak.

Sendikaya Kimler Üye Olabilecek?

Sendika kurucuları, “Mühendis Tek-Sen Enerji”nin sektöründeki mühendis ve teknik hizmet çalışanlarını bir araya getireceğini ve hakları için kararlılıkla mücadele edeceğini vurguluyor. Eylül ayında gerçekleşecek olan sendika kuruluşuna tüm meslektaşlarını davet eden kurucular, “Birlikte güçlüyüz, haklarımızı korumak ve geliştirmek için kendi sendikamızı kuruyoruz.” mesajını veriyor. Sendikaya sadece kamu mühendisleri değil, ilgi enerji kolunda görev yapan tüm teknik personellerin katılabileceği belirtiliyor.

Mühendis ve teknik hizmet çalışanlarının bu girişimi, sadece enerji sanayi ve maden hizmet kolunda değil, tüm mühendislik ve teknik alanlarda hak arayışının öncüsü olabilecek nitelikte. Kendi sendikalarını kurarak haklarını aramayı seçen bu cesur ve kararlı çalışanlar, gelecek için umut vaat eden bir adım atıyor.

Gelişmelerden haberdar olmak için Mühendis ve Teknik Hizmet Personelin Sendikal Faaliyet için oluşturdukları Whatsapp Grubuna Katılabilirsiniz.

Whatsapp Grup Linki: https://bit.ly/45F4bXf

Derneklerin Elde Edemediği Başarıyı Sendikalar Elde Edebilir mi?

İşin özünde her ne kadar dernekler de hak arama konusunda bir takım imkanlar sunsa da derneklere tanınan yasal haklar bir hayli sınırlı. Yetkin sendika konumundaki bir sendika kamuda görev yapan teknik personellerin haklarını çok daha etkin şekilde yapabilir. Örneğin iş bırakma, iş yavaşlatma vb. eylemleri yapmak dernek üyelerince yapılamaz. Bu tür eylemlere katılanlar idari soruşturmalarla karşı karşıya kalır. Fakat sendikaların bu ve buna benzer bir çok konuda yasal hakları mevcuttur. Sendika hayata geçerse ki geçecek gibi görünüyor; bu durumda teknik personellerin daha güçlü bir mücadele yürütebileceğini düşünüyoruz.

Alper KODAZ

Bu sitenin yasal sahibi kendisi de bir kamu mühendisi olan Yüksek Elektrik Elektronik Mühendisi Alper KODAZ'dır. Sitemizin tek amacı kamuda görev yapan mühendis, mimar ve şehir plancısı meslektaşlarımızın maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesini sağlamaktadır. Sitemiz anayasada yer alan "Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir." hükmü kapsamında yayın yapmaktadır.
Subscribe
Bildir
guest

7 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
mahmut
mahmut
1 ay önce

Sadece ENERJİ Mühendis Tek-Sen Enerji ben çevreden neden üye olayım. Neden sadece enerji?????… yanlamasına giriş gibi olur

Yasemen
Yasemen
4 ay önce

Sendika ilkelliktir diğer bela olan sendikalar yetmiyormuş gibi birde bu çıktı ilk başta faydası olacak gibi gözüksede sonra ihanet e dönüşüyor. Aidat toplayacaklar üst kademe parayı bulacak sonra haksızlık adam kayırmaca kendilerine sendika işinden rakip çıkacak olursa onun önünü kesme haksızlıklar. Bende kamu mühendisiyim hiçbir sendikaya üye değilim çalıştığım kurumda mühendis teksen temsilciliğini yapan işe yaramaz boş beleşin teki onun temsilcisi olduğu sendikadan bir hayır gelmez

hasan hüseyin
hasan hüseyin
18 gün önce
Reply to  Yasemen

resmi temsilciler daha belli değil seçim yapılacak siz de üye olun seçimlerde aday olun veya adayınızı seçin

Mehmet Maya
Mehmet Maya
4 ay önce

Kamu Mühendisleri yıllardır ihmal edilmektedir.
İnşallah tez zamanda hak ettiklerini alırlar.

Ali Aslan ÖZTAŞ
Ali Aslan ÖZTAŞ
6 ay önce

Mevcut kamu çalışanları sendikaları zaten görüşler nedeniyle parça parça olmuş ve bölünmüşler. Sendikalar, meslekler üzerinden değil işyerlerindeki tüm emekçiler üzerinden örgütlenmedir asıl olarak ve tüm çalışanların haklarını koruma ve geliştirme amacıyla örgütlenebilirse başarı şansı olmuştur. Aynı işyerinde sadece bir meslek üzerinden sendikalaşmanın başarı şansı ne olabilir ki? Günümüzde yaşananlara bakılırsa, zaten bir çok kısıtlamaların yaşandığı dikkate alındığında birde işlerindeki bir meslek üzerinden örgütlenmenin ayrı bir sıkıntı yaratacağı açıktır. 1000 emekçinin çalıştığı bir işyerinde 150 tane mühendis, teknik elemanın grev yapabileceği ne kadar gerçek olabilir ki en başta aynı işkolunda çalışanların baraj sorununu aşmaları bile imkansız. Bu şekilde baskı gücü yaratmaları ne kadar gerçekçi olabilir. Bana kalırsa, emekçilerin bölünmüş olmalarına katkı sunmaktan öte gitmez. Hani sendikaların mevcut durumuna onay vermiyorsamda, çözüm ayrışmak olmamalıydı.

Tan
Tan
7 ay önce

Çok saçma ve aptalca bir siz mi varsınız akıllı üç beş uyanık geçinen koltuk kapacak diye sendika mı kuruyorsunuz…

Rıdvan
Rıdvan
8 ay önce

İsim seçimi kapsayıcı olmalı sadece mühendis ismi kullanılırsa katılım az olur ve netice alınması güçleşir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu