Sayın Cumhurbaşkanımıza Kamu Mühendislerinden Açık Mektup

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN'a Kamuda Çalışan Mühendis, Mimar ve Şehir Plancılar olarak sesleniyoruz. Değerli Cumhurbaşkanımız; Herkesin derdine derman olmak için gece gündüz demeden çalıştığınızı biliyoruz. Kamu Mühendislerinin derdine de derman olacağınızdan şüphemiz yoktur.

Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN Beyefendi;

Ülkemiz vatandaşlarının her türlü sorunuyla yakından ilgilendiğinizi, gerek yurt içinde gerekse yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın her türlü sıkıntısını giderdiğinizi vakınen biliyoruz. Yoğun mesainiz içerisinde sizlerin değerli vaktini almak istemezdik fakat gelinen noktada maalesef sorunlarımız içinden çıkılmaz bir hal almıştır ve maalesef kamu mühendisleri hayata küsmüştür. İş bu sebeple siz değerli Cumhurbaşkanımızdan yardım talep ediyoruz. Şöyle ki;

Kamu Mühendisleri, zorlu üniversite eğitimi sonrası devletimize hizmet etmek için yüksek puanlarla kamuya atanan, çeşitli kurum ve kuruluşlarda ülkemizin gelişmesi ve kalkınması için kendini mesleğine adamış kamuda çalışan mühendis, mimar, şehir plancısı ve bu mesleklerin emeklilerinden oluşmaktadır. Bizler; Bilişimden Enerjiye, Savunmadan Ulaşıma, Sağlıktan Gıdaya, Tarımdan Ormana, Turizmden Çevreye, Sanayiden Madene, Üst yapıdan Alt yapıya, Ziraattan Adalete, Eğitimden Güvenliğe kadar her alanda kritik görevler icra ediyoruz. Üstlendiğimiz görevlerin teknik, mali ve hukuki sorumluluğunu da her daim omuzlarımızda taşıyoruz.

Tüm bu risk ve sorumluluklar karşısında 2023 verileriyle ortalama 30 bin TL gelire sahibiz. Ayrıca gelirimiz sorumluluğumuz altında çalışan personelin çok altında kaldığı için iş barışı bozulmuş ve mesleki itibarımız sarsılmıştır. Gelirimiz mühendisliğe denk sayılan meslek gruplarının gelirlerinin yarısı kadar bile değildir. Hal böyle olunca kamu mühendislerin çalışma motivasyonu da düşmüştür.

Son dönemde birçok kamu personelinin geliri çeşitli düzenlemelerle mesleğe özel olarak iyileştirilirken, kamu mühendislerinin gelirinde herhangi bir iyileştirme yapılmamıştır. Kamu mühendisleri olarak özlük haklarımız yıllar içinde dengi sayıldığımız meslek gruplarının da çok gerisinde kalmıştır. Diğer meslek gruplarına mesleğe özel olarak yapılan iyileştirmeler kamu mühendislerine yapılmadığı için kamu mühendisleri gelir skalasında maalesef dibin dibini görmüştür.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Türkiye Yüzyılı vizyonunu başlattığınız bu dönemde 7/24 devletimizin hizmetinde çalışan, tek gayesi üretmek ve geliştirmek olan biz Kamu Mühendislerinin mağduriyetlerinin giderilerek mali ve özlük haklarımızın iyileştirilmesini arzu etmekteyiz. Kamu mühendislerin yıllar içerisinde yok olan itibarını geri kazanabilmesi, kamu mühendislerinin çalışma şevkinin geri gelmesi, adaletin yeniden tecil edebilmesi için kamu mühendislerine mesleğe özel iyileştirme yapılmasını talep ediyoruz.

Milletimizin her türlü hizmeti alabilmesi ve devletimizin her zaman daha da ileriye gitmesi için arka planda üstün gayretle çalışan kamu mühendisleri olarak herkesin sorununu çözdüğünüz gibi kamu mühendislerinin sorununu da birinci elden çözeceğinize yürekten inanıyoruz.

Kamu mühendisleri olarak saygılarımızla arz ederiz.

Alper KODAZ

Bu sitenin yasal sahibi kendisi de bir kamu mühendisi olan Yüksek Elektrik Elektronik Mühendisi Alper KODAZ'dır. Sitemizin tek amacı kamuda görev yapan mühendis, mimar ve şehir plancısı meslektaşlarımızın maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesini sağlamaktadır. Sitemiz anayasada yer alan "Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir." hükmü kapsamında yayın yapmaktadır.
Subscribe
Bildir
guest

3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Esra Aydın
Esra Aydın
4 ay önce

Alper bey durumumuzu çok güzel izah etmişsiniz, sanırım sesimizi duyurmakta yaşadığımız en büyük engel bir sendikamız olmaması, yazdığınız bu mektubu sizin de izninizle başka mühendis mimar arkadaşlarıma göndermek ve gerekirse kendi adıma da elektronik posta ile iletebildiğim her yere iletmek isterim, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

msc
msc
8 ay önce

sanırım mektup hala ulaşmamıs ne yapsak iadeli tahutlu mu yollasak?

M.M.SARICI
M.M.SARICI
9 ay önce

Çok güzel ve anlamlı yazmışsınız.Tüm mühendisler ve mühendis emeklilerinin duygularına tercüman olmuş bu yazı…..Yazanın eline sağlık….

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu