Büro İş Sendikası Kamu Mühendislerinin Özlük Hakları Konusunda Açıklamalarda Bulundu

Ankahaber.net Haber Sitesinde Büro İş Sendikasının açıklamalarına yer verildi. Büro İş Sendikası kamu mühendislerinin özlük haklarında iyileştirme yapılmasını talep etti.

Büro İş Sendikası kamu mühendislerinin özlük haklarının iyileştirilmesi için bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında kamu mühendislerinin özlük haklarının acilen iyileştirilmesi gerektiği, kamudaki mühendislerin maaş ve özlük haklarının dengi mesleklerin gerisinde kaldığından bahsedildi. Haber Ankahaber.net internet sitesinde yayımlandı. Haberde şu ifadelere yer verildi:

“Büro İş Sendikası üyeleri, bugün Ankara Ulus Meydanı’nda; kamuda çalışan mühendislerin özlük haklarının verilmesi ve ücret artışının sağlanması, 3600 ek gösterge, EYT ve yapılandırma gibi düzenlemeler nedeniyle iş yükü artan SGK çalışanlarının mesai ücretlerinin artırılması talebiyle eylem yaptı.

alay hamza çebi
alay hamza çebi

Sendika adına açıklama yapan Büro İş Sendikası Genel Başkan Alay Hamzaçebi, şöyle konuştu:

“MÜHENDİSE ARABA YAPTIRIYORLAR, BIRAKIN ARABA ALMAYI KİRASINI ÖDEYECEK MAAŞ VERİLMİYOR”

Aldığı eğitim, yaptığı iş ve sorumlulukları gereği, gelir adaletsizliğinden en çok mağdur olan çalışanlar içerisinde kamu mühendislerimiz de bulunmaktadır. Ülkemizde yaşanan 6 Şubat depremi mühendisliğin, mühendislik aklının ne kadar önemli olduğunu göstermiştir. Mühendise araba yaptırıyorlar, bırakın araba almayı kirasını ödeyemeyecek durumda. Kamu mühendisleri yoksulluk sınırının altında 18 bin TL maaş almaktadır.  Bundan on yıl önceye oranla eşit seviyede maaş aldıkları bir kısım unvana sahip olanlar ile aralarında şu anda 3-5 kat maaş farkı bulunmaktadır.

“KAMUDA GÖREV YAPAN MÜHENDİSLERİMİZİN EKONOMİK DURUMUNUN DÜZELTİLMESİ GEREKMEKTEDİR”

3600 ek gösterge çalışması olarak bilinen düzenlemede kamu mühendislerinin ek göstergeleri 4200 yapılmış olsa da bu artış aylık maaş, emekli aylıkları ve ikramiyeleri yönünden neredeyse hiçbir artış sağlamamıştır. Türkiye’yi kalkındıracak projeleri yönetecek akla sahip kamuda görev yapan mühendislerimizin ekonomik durumunun düzeltilmesi gerekmektedir.

Kamu mühendislerimizin taleplerine gelince; tüm mühendislere ‘Teknik Sorumluluk Tazminatı’ adı altında bir ödeme kalemi oluşturulmalı, ‘Mühendislik Meslek Kanunu’ çıkartılarak mesleki gelişim teşvik edilmeli, bilgi ve tecrübe ödüllendirilmeli, kamuda mühendislerinin ek göstergelerinin en az 7.000, ek gösterge yansıtma oranlarının en az yüzde 195; özel hizmet tazminat oranlarının en az yüzde 250 olmalıdır.”

Yukarıda yer alan ifadeler sendika temsilcisinin ifadeleridir. İlgi sendikanın yaptığı haber içeriği yorumsuz olarak ve içeriği değiştirilmeden sitemizde paylaşılmıştır. Mühendislerin özlük hakları artırılmalıdır. Bu konudaki fikre katılıyoruz. Bunun haricindeki ifadeler konusunda site yönetimimiz lehe ya da aleyhe yorumsuzdur ve yorum yapmamaktadır.

Sendikanın açıklamalarını orjinal sitesinde okumak için lütfen buraya tıklayınız. 

Alper KODAZ

Bu sitenin yasal sahibi kendisi de bir kamu mühendisi olan Yüksek Elektrik Elektronik Mühendisi Alper KODAZ'dır. Sitemizin tek amacı kamuda görev yapan mühendis, mimar ve şehir plancısı meslektaşlarımızın maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesini sağlamaktadır. Sitemiz anayasada yer alan "Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir." hükmü kapsamında yayın yapmaktadır.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu