Tarım Orkam Sen’in Kamu Mühendisleri Konulu Basın Açıklaması

Tarım Orkam Sen Mersin Şube Başkanı Ömer Hatip Özden, “Teknik hizmetler sınıfındaki emekçilerin hakkını verin” çağrısı yaptı.

Tarım Orkam Sen Mersin Şube Başkanı Ömer Hatip Özden Kamu mühendislerinin yıllardır yaşadıkları hak mağduriyetlerinin giderilmesi ve torba yasa ile kamu mühendislerinin özlük haklarının iyileştirilmesi talebinde bulundu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi.

“Kamu mühendislerinin yaşadığı mağduriyetin giderilmesi için TBMM kapanmadan harekete geçilmesi isteniyor. Kamu mühendislerinin yıllardır yaşadıkları hak mağduriyetlerinin giderilmesi için özellikle son çıkarılan torba yasa ile düzenlemelerde seslerinin duyulması için çalışma yürüten Tarım Orkam Sen’den, TBMM kapanmadan harekete geçilmesi için çağrı geldi.

“ÜLKE İÇİN SORUMLULUK ALIYORUZ”

Tarım Orkam Sen Mersin Şube Başkanı Ömer Hatip Özden, konuyla ilgili gazetemize yaptığı açıklamada, “Ülke imarının, sanayisinin, tarımının, madenciliğinin, ormancılığının ve üretiminin temel unsuru olan, teknik ve bilimsel temelde yürüttükleri çalışmalarla vazgeçilmez bir yere sahip olan kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir planlamacılarının özlük hakları ve ekonomik sorunlarının düzeltilebilmesi, sorumluluklarının karşılığının verilmesi amacıyla bazı düzenlemeler yapılması zorunluluk haline gelmiştir. Kamu hizmetlerinin planlanması, projelendirilmesi, uygulanması ve denetlenmesinde görev ve sorumluluk alan bu kamu mühendisleri ülkenin kalkınması ve gelişmesi açısından oldukça önemli işler icra etmektedirler.

“HAKKETTİĞİMİZ ÖZLÜK HAKLARI İÇİN GEREKLİ ADIMLARI ATIN”

Dünyada gelişen ve gelişmekte olan tüm ülkelerin ekonomi, teknoloji, savunma, bilişim, tarım, endüstri, sanayi vb. alanlara çok önem verdikleri görülmektedir. Ülkenin gerek tanıtım ve vizyonunda gerekse ülke ekonomisine katkıda bulunan her türlü projede kamu mühendislerinin emeği vardır. Buradan tekrarlıyoruz biz kamu mühendislerinin hakkettiği özlük haklarına sahip olması hususunda gerekli adımları atın.

“KAMUDA ÇALIŞAN MÜHENDİSLER YOKSULLUK SINIRININ NEREDEYSE YARISI KADAR GELİRE SAHİP”

Mevcut durumda kamuda çalışan mühendisler yoksulluk sınırının neredeyse yarısı kadar gelire sahiptir. Diğer dengi mesleklerin (hâkim-savcı ve doktor gibi) çok gerisinde kalan kamu mühendislerinin mali ve özlük haklarında iyileştirme yapılmalıdır. Özellikle son yıllarda dengi mesleklerin (hâkim-savcı ve doktor gibi) özlük haklarında birçok kez iyileştirme yapılmasına rağmen teknik hizmetler sınıfına üvey evlat muamelesi yapılmıştır.

Teknik Hizmetler Sınıfında yer alan tüm meslekler bilim, teknoloji, gelişim ve üretim odaklarının hayata geçirilmesinde öncü mesleklerdir. Ancak ülkemizde mühendislik mesleği günden güne geriye giderek önemini yitirerek itibarı yok olmaktadır. Kamuda Çalışan Tüm Teknik personele ‘teknik sorumluluk tazminatı’ adı altında yeni bir ödeme kaleminin oluşturulmasını öneriyoruz” diye konuştu.

İlgi haberi haberin yayımlandığı asıl kaynağında okumak için buraya tıklayınız.

Alper KODAZ

Bu sitenin yasal sahibi kendisi de bir kamu mühendisi olan Yüksek Elektrik Elektronik Mühendisi Alper KODAZ'dır. Sitemizin tek amacı kamuda görev yapan mühendis, mimar ve şehir plancısı meslektaşlarımızın maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesini sağlamaktadır. Sitemiz anayasada yer alan "Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir." hükmü kapsamında yayın yapmaktadır.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu