Yapı Yol Sen’in Kamu Mühendisleri Konulu Açıklaması

Yapı Yol Sen : "Kamu mühendisleri yoksulluğa terk edildi" şeklinde açıklamada bulundu. İlgi sendika kamu mühendislerinin özlük haklarıyla ilgili olarak açıklama yaptı.

Politika Haber isimli haber sitesi kamu  mühendislerinin özlük hakları konusuda Yapı Yol Sen tarafından yapılan açıklamayı sitesine taşıdı. Sitede yer alan haberde şu ifadelere yer verildi.

“Yapı Yol Sen : “Kamu mühendisleri yoksulluğa terk edildi” şeklinde açıklamada bulundu. İlgi sendika kamu mühendislerinin özlük haklarıyla ilgili olarak açıklama yaptı.

Yapı Yol Sen Mersin Şubesi, kamu mühendislerinin yoksulluğa terk edildiğini belirterek, “Mühendislik Meslek Kanunu’nun” çıkartılmasını istedi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Altyapı, Çevre ve Şehircilik, AFAD ve Tapu ve Kadastro Kamu Emekçileri Sendikası (Yapı Yol Sen) Mersin Şubesi, kamu mühendislerinin yaşadıkları sorunlara ilişkin basın toplantısı düzenledi. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Mersin Şubesi’nde düzenlenen toplantıda Yapı Yol Sen Mersin Şubesi Sekreteri Alaattin Süzer konuştu.

‘TEKNİK SORUMLULUK TAZMİNATI’ TALEBİ

Teknisyen, tekniker ve mühendislerin aldıkları ücrete dikkat çeken Süzer, maaşlardaki azalmaya değinerek, “Yoksulluk sınırının 30 bin 700 TL, açlık sınırın 11 bin TL olduğu düşünülürse, kamu mühendislerine verilen maaşın açlık sınırının az üzerinde olduğu görülmektedir. Bu dramatik tablonun değiştirilmesi için atılması gereken adımlardan biri, kamuda çalışan tüm mühendislere aldıkları büyük sorumluluğun ve özverili çalışmaların karşılığı olarak ‘teknik sorumluluk tazminatı’ adı altında diğer meslek gruplarına yapıldığı gibi yeni bir ödeme kaleminin oluşturulmasıdır” dedi.

“MAAŞ ARTIŞI SAĞLANMALI”

8 yıl öncesinde mühendis, hakim, savcı ve hekimlerin birbirlerine çok yakın gelir elde ettiğini belirten Süzer, hakim ve savcılarla hekimler bu anlamıyla hak ettikleri maaşların kısmen almalarına rağmen yine kamu mühendisleri özelinde tüm teknik hizmetler sınıfının maalesef almamakta ve gün geçtikçe yoksulluğa terk edildiğine dikkat çekti.

Kamuda istihdam edilen kariyer meslek grupları içerisinde yer alan mühendislerin görev süreleri ile orantılı bir maaş farkı bulunmadığına işaret eden Süzer, “Mühendis personelin üstlerinin de mühendis kökenli olması iletişimin sağlıklı olması ve kararların doğru alınması açısından önemlidir. Bu mağduriyetlerin giderilmesi, mesleki gelişimin teşvik edilmesi, bilgi ve tecrübenin ödüllendirilmesi için, ‘Mühendislik Meslek Kanunu’ çıkartılmalı. Kamu mühendislerinin hizmet süresi göz önüne alınarak en yüksek devlet memuru aylığının (ek gösterge dâhil) brüt tutarı üzerinden belirli oranlarda maaşlarında dengi mesleklerde olduğu gibi mühendislere de uygulanarak maaş artışı sağlanmalıdır” diye konuştu.”

İlgi haberi haberin yayımlandığı asıl kaynağında okumak için buraya tıklayınız
Aynı haberin başka sitelerde yayımlanan versiyonu ulaşmak için buraya tıklayınız 

Alper KODAZ

Bu sitenin yasal sahibi kendisi de bir kamu mühendisi olan Yüksek Elektrik Elektronik Mühendisi Alper KODAZ'dır. Sitemizin tek amacı kamuda görev yapan mühendis, mimar ve şehir plancısı meslektaşlarımızın maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesini sağlamaktadır. Sitemiz anayasada yer alan "Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir." hükmü kapsamında yayın yapmaktadır.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu