Aydınlık Gazetesi’nin Kamu Mühendisleri Konulu Haberi

Aydınlık Gazetesi kamuda çalışan mühendislerin özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik bir haber yayımladı.

Aydınlık Gazetesi 2 şubat 2023 tarihinde Kamu Mühendisleri konulu bir haber yayımladı. Haberde aşağıdaki ifadelere yer verildi.

“Talep: Mühendislik Meslek Kanunu: Kamu mühendisleri özlük haklarında iyileştirme istedi

Mühendisler unvan, yetki, kapsam, çalışma şartları, kariyer basamakları, meslekte uzmanlaşmanın ve mesleki gelişimin düzenlenebilmesi için ‘Mühendislik Meslek Kanunu’ istiyor. Ücretlerde iyileştirmenin yanı sıra ‘Teknik Sorumluluk Tazminatı’ adında yeni bir ödeme kalemi de talep ediliyor

Kamuda görev alan mühendisler, ücret ve özlük haklarında iyileştirme istedi. Günlük hayatın ilerleyebilmesi için toplu taşımadan elektrik kullanımına, yollardan konutlara kadar her alanda görev alan mühendisler, Kamu Mühendisleri Platformu ile yetkililere sesleniyor.

Otoyol, köprü, tünel, baraj, hastane, okul, demiryolu, tarım ve ormancılık, TOKİ, enerji santralleri, uçak pistleri, tersane ve atölyeler, tren projeleri, bilişim sistemleri ve diğer tesislerin Ar-Ge, teknik şartname ve projelendirme, ihale, yapım, işletme ve bakım aşamalarında aktif rol alan mühendislerin aldığı sorumluluk ücret ve özlük hakları arasında paralellik olmadığı görüşünde.

EK GÖSTERGE İŞE YARAMADI

Yıllardır özlük hakları ve kariyer açısından denk görülen mesleklerden olan hakim/savcı, mühendis ve doktorlar arasında neredeyse uçurum oluştu. 2023 Ocak ayı itibariyle ortalama bir mühendisin aylık geliri, 17 bin 906 lira iken ortalama hekim ve hakim/savcı maaşları bu ücretin çok üzerinde.

Sağlık personeli, öğretmenler, adalet personeli, akademisyenler, din görevlileri gibi birçok kamu personeli için iyileştirmeler yapılırken mühendislerin haklarında bir gelişme olmadı. Görüşlerini Aydınlık ile paylaşan kamu mühendisleri, kamuoyunda 3600 ek göstere düzenlemesi olarak bilinen çalışmada kamu mühendis-lerinin ek göstergeleri 4200’e çıkarılsa da yansıtma oranları yüzde 145’te sabit kaldığı için herhangi bir fayda sağlanamadığını söyledi. Emekli mühendislerin de alım güçlerinin düştüğüne dikkat çeken mühendisler, emekliler için de düzenleme istedi.

TALEPLERİNİ SIRALADILAR

Kamuya yeni atanan bir mühendisle meslekte 30 yıllık tecrübeye sahip bir mühendisin aldığı ücretlerde de kayda değer bir fark olmadığını ifade eden mühendisler, Mühendislik Meslek Kanunu’na ihtiyaç olduğunu söyledi. Kamu Mühendisleri Platformu, taleplerini şöyle sıraladı:

  • Kamuda çalışan tüm mühendislere “Teknik Sorumluluk Tazminatı” adı altında diğer meslek gruplarına yapıldığı gibi yeni bir ödeme kaleminin oluşturulması.
  • Ek ödemelerimizin (dengimiz olan hakim-savcı ve doktorluk gibi meslekler göz önünde bulundurularak) arttırılması.
  • Ek göstergelerimizin (en az 6400 olması), Ek gösterge yansıtma oranlarımızın (en az % 195 olması), Özel hizmet tazminat oranlarının (en az yüzde 250 olması), aylık tutarımızın, yan ödeme oranının, taban aylık katsayısının, sözleşme ücretlerimizin kamuda çalışan tüm mühendisler için arttırılması.
  • Tüm gelirlerin emekliliğe katkı sağlamasını ve emekli mühendisler içinde ilave emeklilik ödeneği gibi bir düzenlemenin (en az 15000 gösterge) yapılması.”

Kamu Mühendisleri Site Yönetimi Notu: İlgi haber; asıl kaynağında yer alan ifade ve içerikler değiştirilmeden, orjinal haliyle, içeriğe müdahale etmeden sitemize taşınmıştır. İlgi habere kaynağına ulaşmak için tıklayınız :  Haberi Orjinal Kaynağında Oku

Alper KODAZ

Bu sitenin yasal sahibi kendisi de bir kamu mühendisi olan Yüksek Elektrik Elektronik Mühendisi Alper KODAZ'dır. Sitemizin tek amacı kamuda görev yapan mühendis, mimar ve şehir plancısı meslektaşlarımızın maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesini sağlamaktadır. Sitemiz anayasada yer alan "Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir." hükmü kapsamında yayın yapmaktadır.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu