Özgür Kocaeli Gazetesi Kamu Mühendisleri Konulu Bir Haber Yayımladı

Kamu işçisine 22 bin, kamu mühendisine 18 bin TL maaş başlığı ile yapılan haberde kamu mühendislerinin maaş ve özlük hakları konusunda bilgilendirme yapıldı ve gelir adeletsizliği eleştirildi.

Özgür Kocaeli isimli haber sitesi kamuda görev yapan mühendislerin maaş ve özlük haklarına ilişkin bir haber yayımladı. Cemalettin Öztürk isimli yazarın kaleme aldığı ve ilgi gazetede yayımlanan haberde özetle şu ifadelere yer verildi.

“Bizim ülkemizde kamuda çalışan bir işçi bu aydan itibaren 22 bin TL maaş alacak…
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada kamuda çalışan işçilere yüzde 45 zam uygulanmasını istemişti. Maliye Bakanı derhal çalışmalara başladı. Bu aydan sonra kamudaki bir işçinin maaşı net 22 bin TL olacak…

Peki, aynı kamuda çalışan bir mühendis ne kadar alıyor? 18 bin TL…
O zaman şöyle diyelim…
Bu insanlar neden 4 yıl boyunca okuyor?

Ne gerek var ki…

Okumasınlar, bir torpilini bulup kamu kurumunda işe girelim…

Bir devlet dairesi olan valilik veya diğer kurumda sabahları birkaç masa silip, çöp kovalarını boşaltalım veya müdürlerin masasına bir bardak çay koyalım. Devlet hastanesinde ise hasta yataklarının çarşaflarını değişelim veya birkaç hasta ile ilgilenelim.
Yapılan iş sadece bu kadar. Günün yarısından fazlası da oturalım…
Ay sonu gelsin hesaplarımıza 22 bin TL ne yatsın…

Aynı şekilde kamu kurumunda çalışan bir mühendis ise, yapılan otoyol, köprü, tünel, baraj, hastane, okul, demiryolu, tren projeleri, havaalanlarının ihale, yapım, kontrol, kabul işlemleri, işletme ve bakım aşamalarında önemli rol oynuyor…
Üstelik söz konusu bu işlerde kamu mühendisleri birinci derecede sorumluluk sahibi…
Bu kadar ciddi bir yük ve sorumluklarına rağmen kamu mühendislerinin ortalama maaşı sadece
18 bin TL…

Bu kadar da olmaz!”

İlgi gazetenin yayımladığı kamu mühendisleri konulu haberde kamuda görev yapan meslektaşlarımızın sorunlarının birer birer anlatıldığı görüldü.

İlgi haberi haberin yayımlandığı orjinal kaynağında okumak için buraya tıklayınız.

Alper KODAZ

Bu sitenin yasal sahibi kendisi de bir kamu mühendisi olan Yüksek Elektrik Elektronik Mühendisi Alper KODAZ'dır. Sitemizin tek amacı kamuda görev yapan mühendis, mimar ve şehir plancısı meslektaşlarımızın maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesini sağlamaktadır. Sitemiz anayasada yer alan "Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir." hükmü kapsamında yayın yapmaktadır.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu