CHP Milletvekili Burcu KÖKSAL’ın Kamu Mühendisleri Konulu TBMM Konuşması

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Burcu KÖKSAL Kamu Mühendislerinin özlük haklarının iyileştirilmesini talep etti.

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Burcu KÖKSAL Kamu Mühendislerinin sorunlarını TBMM’ye taşıdı. Sayın millevkelili konuşmasında şu ifadelerde bulundu. “

İnşaat mühendisleri bugün ülke tarihinin en yüksek işsizlik seviyesiyle karşı karşıya, işsizlik oranı yüzde 28. Bu oran, genç inşaat mühendislerinde yüzde 48, kadın inşaat mühendislerinde yüzde 47’lere ulaşmış durumda. Sadece işsizlikle değil gasbedilen özlük hakları ve mesleki itibarlarını zedeleyen uygulamalarla da karşı karşıya kalıyorlar. İş bulup çalışabilen inşaat mühendislerinin yüzde 28’inin ortalama aylık geliri asgari ücretin altında. Kamu hizmetlerini taşeronlaştırma politikaları neticesinde kamuda mühendis istihdamı neredeyse tamamen ortadan kaldırılmıştır. Özelleştirmeyle kamunun yatırım ve üretim sürecinden elini çekmesi mesleği olumsuz yönden etkilemiş; özelleştirmenin işsizlik, güvencesizlik, sağlıksız çalışma koşulları, düşük ücretler, genç inşaat mühendislerinin maruz kaldığı emek sömürüsü, fazla mesai ücretlerinin ödenmemesi gibi olumsuz sonuçlarıysa ortadadır. Her Şantiyeye Bir Şef Kampanyası’ndaki istek ve öneriler de dikkate alınmamıştır.”

Milletvekilimizin açıklamasının videolu hali aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

Alper KODAZ

Bu sitenin yasal sahibi kendisi de bir kamu mühendisi olan Yüksek Elektrik Elektronik Mühendisi Alper KODAZ'dır. Sitemizin tek amacı kamuda görev yapan mühendis, mimar ve şehir plancısı meslektaşlarımızın maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesini sağlamaktadır. Sitemiz anayasada yer alan "Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir." hükmü kapsamında yayın yapmaktadır.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu