Cumhuriyet Gazetesinin Kamu Mühendisleri Konulu Haberi

Cumhuriyet Gazetesi Kamu Mühendislerinin özlük hakları konusunda bir haber yayımladı. Haberde mühendislerin talepleri dile getirildi.

Cumhuriyet Gazetesi Kamu Mühendislerinin özlük hakları konusunda bir haber yayımladı. Haberde mühendislerin talepleri dile getirildi. İlgi haberde şu ifadelere yer verildi. Yazı içeriği değiştirilmeden aşağıda verilmiştir ”

Kamu mühendisi eşitlik istiyor

Kamudaki mühendislerin sorunlarını dile getiren Büro-İş Başkanı Alay Hamzaçebi, bu kişilerin otoyol, baraj, hastane, okul, havalimanı, enerji santralı gibi tesislerin tüm aşamalarında birinci derecede sorumluğuna sahip olduğu, buna karşın ortalama 18 bin TL gelir elde ettiğini belirtti.

Bunun yoksulluk sınırının çok altında kaldığını anımsatan Hamzaçebi, Şubat 2016’da mühendis, hakim ve doktor gelirinin birbirine çok yakın oranlarda olduğunu ancak bugün aralarında “uçurum” oluştuğunu vurguladı.

Alay Hamzaçebi şöyle devam etti:

“Son zamanlarda sağlık personeli, öğretmen, din görevlileri gibi birçok kamu personeline çeşitli düzenlemelerle iyileştirmeler yapılmasına karşın mühendisler unutuldu. Oysa 6 Şubat’taki depremle mühendisliğin ne kadar önemli olduğu görüldü. Yapıların inşa ve denetim aşamalarında kamu mühendislerinin daha fazla rol alması gerektiği ortaya çıktı. Kamu mühendisleri için de ‘teknik sorumluluk tazminatı’ adı altında diğer meslek gruplarına yapıldığı gibi yeni bir ödeme kalemi oluşturulmalı.” “

cumhuriyet gazetesi
cumhuriyet gazetesi

Yukarıda yer alan haber için ilgi website yönetimine ve ilgi gazeteye teşekkür ediyoruz.

Haberi orjinal adresinde okumak için tıklayınız :  www.cumhuriyet.com.tr

Alper KODAZ

Bu sitenin yasal sahibi kendisi de bir kamu mühendisi olan Yüksek Elektrik Elektronik Mühendisi Alper KODAZ'dır. Sitemizin tek amacı kamuda görev yapan mühendis, mimar ve şehir plancısı meslektaşlarımızın maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesini sağlamaktadır. Sitemiz anayasada yer alan "Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir." hükmü kapsamında yayın yapmaktadır.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu