Fibhaber Sitesinin Kamu Mühendisleri Konulu Haberi

FİB Haber sitesi kamu mühendisleri konulu bir haber yayımladı. Haberde kamu mühendislerinin özlük haklarının iyileştirilmesi gerektiğine değinildi.

Nevşehir Yerel Haber sitelerinden FİB Haber kamu mühendislerinin özlük haklarının iyileştirilmesi için bir takım açıklamalarda bulundu. Kamu mühendislerinin özlük haklarının iyileştirilmesi gerektiğine değinilen haberde kamu mühendislerinin özlük haklarının dengi mesleklerin gerisinde kaldığına vurgu yapıldı. Kamu mühendislerinin yoksulluk sınırının altında ücretlerle kamuda görev yaptığı belirtilen haberin detaylarında şu ifadeler yer aldı.

“Kamu Mühendisleri Platformu, yıllardır yaşadıkları hak mağduriyetlerinin giderilmesi için torba yasada talepte bulundu. Platformun yaptığı açıklamaya göre, ülkemizin her alanda gelişmesi ve çağının ilerisinde olması için Kamu Mühendisleri gece gündüz faaliyet göstermektedir.

Biyomedikal, otoyol, köprü, tünel, baraj, gıda, tarım, hastane, okul, demiryolu, tarım ve ormancılık, TOKİ, uçak pistleri, tersane ve atölyeler, tren projeleri, bilişim sistemleri ve enerji santralleri gibi tesislerin Ar-Ge, teknik şartname ve projelendirme, ihale, yapım, kontrol ve kabul işlemleri, işletme ve bakım aşamalarında Kamu Mühendisleri aktif rol almaktadır. Bu işlerin teknik olarak tasarlanması, yapılması, bakımı ve işletilmesiyle ilgili birinci derecede sorumluluk almaktadırlar

Ancak, tüm bu risk ve sorumluluğun karşılığı olarak 2023 Şubat verileriyle bir mühendis ortalama 18.000 TL gelir elde etmekte ve 30.700 TL olan yoksulluk sınırı altında çalışmaktadır. Kamuda çalışan mühendislerin mali ve özlük hakları yıllar içinde dengi olan hâkim, savcı ve doktorluk gibi mesleklerin çok gerisinde kalmıştır.

Son zamanlarda, sağlık personeli, öğretmenler, adalet personeli, akademisyenler, din görevlileri gibi birçok kamu personeline çeşitli düzenlemelerle iyileştirmeler yapılmışken, kamu mühendislerine herhangi bir iyileştirme yapılmamıştır.

Kamu Mühendisleri Platformu, yukarıda belirtilen hususları göz önünde bulundurarak, kamu mühendislerinin mali ve özlük haklarında yapılması gereken iyileştirmenin ilk çıkacak torba yasada yer almasını talep etmektedir”

Haberi haberin yayımlandığı internet sitesinde okumak için buraya tıklayınız

Alper KODAZ

Bu sitenin yasal sahibi kendisi de bir kamu mühendisi olan Yüksek Elektrik Elektronik Mühendisi Alper KODAZ'dır. Sitemizin tek amacı kamuda görev yapan mühendis, mimar ve şehir plancısı meslektaşlarımızın maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesini sağlamaktadır. Sitemiz anayasada yer alan "Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir." hükmü kapsamında yayın yapmaktadır.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu