Güncel 61 Haber Sitesi’nin Kamu Mühendisleri Konulu Haberi

Güncel 61 isimli internet haber sitesi kamu mühendislerinin özlük hakları konusunda bir haber yayımladı. Yayımlanan haberde kamuda çalışan mühendislerin özlük haklarının düşük olduğuna değinildi.

Güncel 61 isimli internet haber sitesi kamu mühendislerinin özlük haklarının iyileştirilmesi konulu bir haber yayımladı. Haberde kamu mühendislerinin kamuda bir çok başarılı projeye imza attığı, mühendislerin özlük haklarının yoksulluk sınırının altında olduğu, kamu mühendislerinin özlük haklarının iyileştirilmesi için iyileştirme yapılması gerektiği ifade edildi. İlgi haber sitesinde yer alan haberde şu ifadelere yer verildi;

“Kamu Mühendisleri, yapmış oldukları açıklamada Torba yasa ile yıllardır yaşadıkları hak mağduriyetlerinin giderilmesini talep etti.

Açıklama Şu Şekilde oldu” Kamu Mühendisleri, ülkemizin her alanda gelişmesi ve çağının ilerisinde olması için gece gündüz faaliyet göstermektedir. Otoyol, köprü, tünel, baraj, gıda, tarım, hastane, okul, demiryolu, tarım ve ormancılık, TOKİ, uçak pistleri, tersane ve atölyeler, tren projeleri, bilişim sistemleri ve enerji santralleri, gibi tesislerin Ar-Ge, teknik şartname ve projelendirme, ihale, yapım, (kontrollük ve kabul işlemleri), işletme ve bakım aşamalarında Kamu Mühendisleri aktif rol almaktadır. Söz konusu işlerin teknik olarak tasarlanması, yapılması, bakımı ve işletilmesiyle ilgili birinci derecede sorumluluk almaktadırlar.

Tüm bu risk ve sorumluluğun karşılığı olarak 2023 Şubat verileriyle bir mühendis, ortalama 18.000 TL gelir elde etmekte ve 30.700 TL olan yoksulluk sınırı altında çalışmaktadır. Aşağıdaki grafikte görüldüğü üzere kamuda çalışan mühendislerin mali ve özlük haklarının yıllar içinde dengi olan hâkim, savcı ve doktorluk gibi mesleklerin çok gerisinde kaldığı görülmektedir. Son zamanlarda; sağlık personeli, öğretmenler, adalet personeli, akademisyenler, din görevlileri gibi birçok kamu personeline çeşitli düzenlemelerle iyileştirmeler yapılmasına karşın kamu mühendislerine herhangi bir iyileştirme yapılmamıştır.”

Haberi haberin yayımlandığı haber sitesinde okumak için buraya tıklayınız.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu