Sözcü Gazetesi’nin Kamu Mühendisleri Konulu Haberi

Sözcü Gazetesi 31 Ocak 2023 tarihinde Kamu Mühendislerinin özlük hakları konulu bir haber yayımladı.

Sözcü Gazetesi 31 Ocak 2023 tarihinde Kamu Mühendislerinin özlük hakları konulu bir haber yayımladı. Yayımlanan haberde aşağıdaki ifadelere yer verildi: ”

Kamuda çalışan avukat ve mühendislerin maaş isyanı

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, kamuda çalışan avukat ve mühendislerin maaşlarının yetersiz olduğunu söyledi: 16-17 bin liralık maaşlarla, milyon dolarlık projelere mühendislere imza attırıyorsunuz. Üst düzey bürokratlarla ve orta düzeydeki memurlar arasında uçurum var.

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, kamuda çalışan avukat ve mühendislerin maaşlarındaki yetersizliği gündeme getirdi. Maaş düzenlemesi yapılması gerektiğini, mühendislerin ve avukatların özel sektöre göre daha düşük maaş aldıklarını ifade eden Balık, SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada şunları söyledi:

YENİDEN MAAŞ DÜZENLEMESİ YAPILMALI

– Son yapılan zamlarla birlikte kamu çalışanlarının ücretleri arasında çok ciddi farklar oluştu. Üst düzey bürokratlarla ve orta düzeydeki memurlar arasında uçurum maaş farkları oluştu. Biri 10 bin lira alırken, diğeri 50 bin lira alıyor. Oysa hepsi fakülte mezunu sadece devlette farklı işlerle görevliler. Dolayısıyla bu uçurumun acilen düzenlenmesi ve kapatılması lazım. 10 bin liranın yüzde 70 ile 20 bin liranın yüzde 70’i aynı rakama gelmiyor. Yeniden bir maaş düzenlenmesinin yapılması lazım. Yüzdelik zamla bu işin çözülmesi mümkün değil.

YÜZDE 100 BİLE MEMNUN ETMEZ

Alper KODAZ

Bu sitenin yasal sahibi kendisi de bir kamu mühendisi olan Yüksek Elektrik Elektronik Mühendisi Alper KODAZ'dır. Sitemizin tek amacı kamuda görev yapan mühendis, mimar ve şehir plancısı meslektaşlarımızın maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesini sağlamaktadır. Sitemiz anayasada yer alan "Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir." hükmü kapsamında yayın yapmaktadır.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu